משאית שהוצתה בסוף השבוע ביפו

אירועי האלימות ביפו: 4 חשודים בהצתות נעצרו הלילה

העצורים לא חשודים בהשלכת בקבוק התבערה לבניין העירייה • דובר העירייה על הסערה סביב בית הקברות: "אין שם בית קברות, יש שם מגרש כדורגל ששימש את הציבור • יו"ר הווקף המוסלמי בעיר על האלימות: "יש למשטרה ולעירייה חלק בזה, אני לא אמור לתת תשובות לגבי מעשים של בודדים"
איתי שיקמן ודניאל אלעזר
14 ביוני 2020
11:21

אירועי האלימות ביפו:  המשטרה הודיעה היום (ראשון) כי במהלך הלילה עצרה חמישה בני אדם החשודים בהצתות בימים האחרונים בשכונה. ארבעה מהם יובאו לדיון בהארכת מעצרם. הם אינם חשודים בהשלכת בקבוק התבערה לבניין העירייה אתמול בלילה. 

דובר עיריית תל אביב, איתן שוורץ התייחס הבוקר בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן למהומות ביפו. "היה באתר הזה בעבר בית קברות טורקי. לפני יותר ממאה שנים המוסלמים עצמם הורו על פינוי הקברים למקום אחר, בית העלמין סומל - שקיים עד היום", הסביר שוורץ לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. 

האזינו לשיחה המלאה עם דובר העירייה ויו"ר הווקף

עוד אמר שוורץ כי "רשות העתיקות מסמנת ומתעדת. לאחר מכן מעבירים את העצמות בצורה מכבדת, כפי שההלכה המוסלמית מתירה, וכפי שעושים בהרבה אתרים אחרים בישראל". יו"ר הווקף המוסלמי בעיר, מחמד אדרעי, עלה לשיחה להגיב לדברים ואמר כי "מגרש הכדורגל לא מתייחס למיקום של בית הקברות המדובר, זה שקר וכזב. יש עדות של רשות העתיקות, זה לא כמה עצמות".

על אירועי האלימות אמר אדרעי כי "אנחנו מגנים כל מעשה, אבל מצד שני אפשר להבין אותו - אלו נערים שהשוטרים מתנכלים להם". הוא הסביר כי "יש למשטרה ולעירייה חלק בזה, אני לא אמור לבוא ולתת תשובות לגבי מעשים של בודדים". 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המשטרה נערכת להסלמה. בלילה שבין שישי לשבת, הוצתה משאית חונה ומכלי אשפה, ואף הושלך בקבוק תבערה אל מבנה של העירייה, במחאה על הרס אתר שהיה בית קברות מוסלמי, ועל הכוונה לבנות בשטחו מעון לדרי רחוב.

בעקבות האירועים, שגרירות ארצות הברית בירושלים פרסמה אמש אזהרה חריגה לאזרחיה השוהים בארץ. "מחאות נמשכות הערב ליד כיכר השעון וברחבי העיר יפו. המחאות עלולות להפוך אלימות ולכלול ונדליזם, יידוי אבנים, הבערת צמיגים, כלי רגב ובקבוקי תבערה". עובדי השגרירות הונחו להימנע מלבוא לאזור.