מנדפרו אלאזה, החשוד ברצח אשתו בחולון, בשיחת וידאו

הסנגוריה הציבורית לוועדת חוקה: דיון לעצורים בווידאו פוגע בזכויותיהם

בנייר עמדה ששלחה הסנגוריה לוועדת חוקה נטען כי תקנות הקורונה פוגעות ביכולת לקיים הליך הוגן לעצורים בשל התקלות הטכניות הרבות
רועי ינובסקי
14 ביוני 2020
11:45

הסנגוריה הציבורית טוענת להפרת זכויות עצירים בתקופת הקורונה ומתנגדת נחרצות להארכת התקנות שמאפשרות לערוך דיוני הארכת מעצר בשיחות וידאו. בנייר עמדה ששלחה לוועדת החוקה, שתדון היום (ראשון) בהארכת התקנות, נכתב שעצורים ואסירים רבים מתקשים לשמוע את מהלך הדיון ולהבין את דברי השופט, או לשוחח עם סנגורם.

נוסף על כך, לדבריה, שיחות בין עורכי דין לעצורים מתקיימות בתנאים שלא מאפשרים חיסיון, בגלל מחסור בחדרי היוועצות בשירות בתי הסוהר. "אנשי נחשון מאיצים בעצורים ובעורכי הדין לסיים את השיחות על מנת שיוכלו להכניס את עצור הבא", נכתב. עוד צוין בנייר העמדה כי יש קושי גדול שחווים עצורים אסירים עם מוגבלות שכלית או נפשית.

גם ד"ר סיגל שהב, מ"הקליניקה לזכויות חשודים, נאשמים, עצורים ואסירים" במרכז האקדמי למשפט ועסקים, שלחה לוועדה מכתב ובו טענה כי שיחות הווידאו בחודשי הקורונה מלוות בתקלות רבות שפוגעות ביכולת לקיים הליך משפטי תקין והוגן. ד"ר שהב כתבה: "אין לאפשר קיום הדיון מרחוק וכל שכן אין לקיים אותו במכשיר קול בלבד. דוח גרוטו ב-25 במאי קובע למעשה כי יש להחיל על מתקני הכליאה את כללי הריחוק המוכרים לציבור הרחב. די בשמירה על הריחוק הנדרש, בעטיית מסכה לפנים ושמירת היגיינה ואין צורך בפעולות מעבר לזה. כפי שכלל הציבור נוסע בתחבורה ציבורית, כך ניתן גם להסיע אסירים לבתי המשפט.  אמנם הדבר דורש היערכות ותכנון מראש, אך הוא נראה אפשרי ביותר".