-

הרמטכ"ל על העימות בחברון: "החייל פעל כמצופה, יש להוקיע אלימות לאומנית"

כוכבי בשיחה עם מ"מ המפכ"ל: "אלימות לאומנית זה פשע שיש להוקיע" • יו"ר מנהלת חברון: "זה אירוע חמור שלא היה צריך לקרות, אף אחד לא הרביץ לחייל" • תושב דורא: "החייל היה צריך לירות במתנחלים"
בחצי היום
14 ביוני 2020
15:01
עודכן ב 17:44

העימות בין ישראלים לפלסטיני בחברוןהרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס היום (ראשון), לתפקודו של לוחם צה"ל באירוע, שפעל להפריד בין הצדדים, ואמר כי "הוא פעל כמצופה ממנו". עוד ציין כוכבי: "אלימות לאומנית היא פשע שיש למנוע, להוקיע ולטפל בו במלוא חומרת הדין". בשיחה בין הרמטכ"ל לממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, סיכמו השניים כי ימשיכו בפעילות מושתפת לאיתור המעורבים באירוע. 

בד בבד, יושב ראש מנהלת חברון, הרב הלל הורוביץ, הודה היום בריאיון לכאן רשת ב כי "זהו אירוע חמור ביותר שלא היה צריך לקרות". לדבריו, "אנחנו מצטערים עליו. הנערים היו צריכים לגשת לחייל ולהגיד לו 'ערבי פגע בנו, תטפל בו'". בניגוד לנטען, הוא אמר כי "אף אחד לא הרביץ לחייל, היה עימות בין הילדים שלנו לערבי. החייל שהגיע, כמו שהיה צריך, התערב במריבה וחטף מה שחטף תוך כדי. נפגשנו בבוקר עם החייל ושוחחנו איתו. הוא לא ראה את האירוע, הוא הגיע באמצע. הוא לא היה חבול, הוא היה עם מצב רוח טוב".

הורוביץ הוסיף כי "חיילי גולני שאיתנו כאן מקבלים חיבוק חם ואוהב. הילדים שלנו מחלקים להם קבוע שתייה חמה ואוכל. בשבילנו הם קודש קודשים". את הרקע לתקרית הסביר הוא באומרו כי "הסיטואציה כאן בחברון מעוררת מתח. יש כאן עוינות מצד השכנים. הסיטואציה הכללית לפעמים מייצרת התפרצות בלתי-נשלטת אצל בני נוער, ולפעמים קורה אירוע חמור שצריך לטפל בו נקודתית וחינוכית".

תושב דורא: "לא מוכן להגיד לחייל תודה, הוא לא צריך להיות פה"

עדאל שדיד, תושב כפר דורא ליד חברון, שמגדיר עצמו כחוקר את הסכסוך הפלסטיני-ישראלי, אמר כי הורוביץ "משקר ומזייף". "הוא יודע שהתהליך החינוכי שהוא מדבר עליו מייצר מלא שנאה כלפינו. שעה לפני התקרית, אח של איברהים שהותקף, הותקף גם הוא על ידי מספר מתפרעים מתנחלים, רק בגלל שהוא עבר מולם. ככה הם מחונכים". שדיד המשיך ואמר: "החייל עשה דבר יוצא דופן, אבל אני לא מוכן להגיד לו תודה. הוא לא צריך להיות פה. אסור להודות לכיבוש. החייל היה צריך להתנהג מול התוקפים כמו שהיה מתנהג עם תוקף פלסטיני ולירות בהם".

לטענתו, "כולם יודעים שאין שום אפשרות שהאזור יגיע למצב של שלום. עד לפני שנה היו משקיפים בין-לאומיים שהנוכחות שלהם הפחיתה את המתקפות של המתנחלים".

בינתיים, המשטרה זימנה לחקירה ארבעה חשודים במעורבות באירוע, אחד מהם כבר התייצב ונעצר. עורך הדין איתמר בן גביר, שמייצג את אחד החשודים, אמר היום כי מרשו, שאינו לומד בחברון, יתייצב לחקירה. לדבריו, "הערבי המצולם אינו תמים כפי שניסו להציג אותו. הוא פגע עוד קודם לכן במספר צעירים והם הגיבו".