יסכימו על מהלך? נתניהו וגנץ
צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

נתניהו, גנץ והשגריר פרידמן נועדים בניסיון להגיע להסכמה סביב הסיפוח

מדובר בפגישה שנייה בניסיון להגיע למתווה מוסכם בין כחול לבן לליכוד על מהלך החלת הריבונות • אחת האפשרויות שנבחנות היא שבשלב ראשון תפעל ישראל לספח את גושי ההתיישבות, בייחוד גוש עציון ומעלה אדומים
גילי כהן
14 ביוני 2020
15:14

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (ראשון) עם יושב ראש הכנסת יריב לוין, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי סביב כוונת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. בפגישה משתתף גם שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן. זוהי פגישה שנייה שמתקיימת בימים האחרונים, בניסיון להגיע למתווה מוסכם בין כחול לבן לליכוד על המהלך.

כפי שפורסם בשבוע שעבר בכאן חדשות, אחת מהאפשרויות שנבחנות – וזוכות לתמיכה מחלק מהמעורבים – היא שבשלב הראשון ישראל תפעל להחיל את ריבונותה בגושי ההתיישבות, בדגש על גוש עציון ומעלה אדומים.

על רקע תוכנית הסיפוח, במנהל האזרחי נערכים לאפשרות שיצטרכו לקיים מפקד אוכלוסין לפלסטינים המתגוררים בשטחי סי ובפרט בשטחים שעליהם תוחל ריבונות ישראלית. כך פורסם ביום חמישי שעבר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. מטרת מפקד שכזה תהיה לאמוד את האוכלוסייה על מנת למנוע מפלסטינים לעבור לשטחים שיסופחו לישראל לצורך קבלת מעמד.

המפקד, אם ייצא לפועל, ייכלול כניסה של צוותי המנהל האזרחי לכפרים פלסטיניים. יישוב פלסטיני גדול שצפוי להיכלל בתחומי ריבונות ישראל לפי תוכנית טראמפ הוא ג'יפתליק, הכפר הפלסטיני הגדול בבקעת הירדן, שמונה 5,000 תושבים. טרם נקבע מה יהיה מעמד הפלסטינים המתגוררים בשטחים עליהם תוחל הריבונות הישראלית.