ראש הממשלה בנימין נתניהו, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבקר המדינה מבהיר: נתניהו יעמוד לביקורת בבדיקת התנהלות הממשלה במשבר קורונה

המבקר הודיע שמשרדו ימתקד בזמן הקרוב בשלושה נושאי ליבה הקשורים למשבר - הסיוע הכלכלי שהממשלה מעניקה לאזרחים, איכון הטלפונים לקראת המעבר לניהול על ידי גורמים אזרחיים ומערך הבדיקות. ממצאים ראשונים מהביקורת יגובשו בחודשים הקרובים כדי להיות רלוונטיים לגלי תחלואה נוספים
אמוץ שפירא
15 ביוני 2020
11:49

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הבהיר הבוקר (שני) בדיון בוועדה לביקורת המדינה כי גם ראש הממשלה בנימין נתניהו יעמוד לביקורת במסגרת בדיקת התנהלות הממשלה במשבר קורונה. אנגלמן הוסיף כי בתוכנית העבודה של משרדו תהיה התמקדות בזמן הקרוב בשלושה נושאי ליבה הקשורים למשבר - הסיוע הכלכלי שהממשלה מעניקה לאזרחים, איכון הטלפונים לקראת המעבר לניהול על ידי גורמים אזרחיים וגם נושא מערך הבדיקות.

עוד נאמר בדיון כי ממצאים ראשונים מהביקורת המתבצעת בעניין הקורונה יגובשו בחודשים הקרובים כדי להיות רלוונטיים לגלי תחלואה נוספים. בסוף חודש מאי, הממשלה החלה לקדם חקיקה המסמיכה את שב"כ לבצע איכון לטלפונים ניידים של חולי קורונה. משרד ראש הממשלה ומשרד המשפטים פרסמו תזכיר חוק שנועד לעגן בחקיקה ראשית את הנושא. זאת לאחר שבג"ץ קבע, בתשובה לעתירות נגד איכון טלפונים, כי אם לא תחל חקיקה בעניין - לא ניתן יהיה להמשיך במעקב אחר אזרחים.

החקיקה החלה לאחר שבית המשפט העליון קבע בתשובה לעתירות נגד החלטת הממשלה להסמיך את השב"כ להפעיל אמצעים טכנולוגיים למעקב אחר אזרחי המדינה. בג"ץ קיבל את העתירות וקבע שבניגוד לנקודת ההתחלה, כעת הפגיעה הקשה בפרטיות האזרחים כבר מעוררת קושי רב. במיוחד כשמדובר בשב"כ ובנושא שהוא לא בליבת העשייה הבטחונית. לכן, קבע בג"ץ, פגיעה כה משמעותית צריכה להיות בחקיקה ראשית.

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות עמדה על כך שהתפרצות מגיפת קורונה והתפשטותה הובילה לשינוי סדרי החיים בישראל וברחבי העולם וכי בנסיבות ייחודיות וחריגות אלה הייתה הממשלה מוסמכת לקבל החלטה להפעיל את השב"כ, כדי להסתייע באמצעים הטכנולוגיים שברשותו לביצוע חקירות אפידמיולוגיות, המיועדות לאתר אנשים שבאו במגע קרוב עם חולים מאומתים וליידע אותם שעליהם להיכנס לבידוד ביתי.