עולים חדשים מברית המועצות נוחתים בנתב"ג ב-1990 (למ
צילום: משה שי, פלאש 90

תחקיר: החקירות הסמויות לבחינת יהדותם של העולים מברית המועצות

בשנים האחרונות מתעכב רישומם של יותר מ-2,000 ילדים ש"נולדו בישראל להורים עולים חדשים" - בשל בדיקות משרד הפנים • יו"ר ישראל ביתנו, ליברמן תקף: "הממסד החרדי ומשרד הפנים פועלים בשיטות של המאפיה - זו רדיפה לשם רדיפה שנובעת מגזענות נטו"
יאיר אטינגר
15 ביוני 2020
21:47

שנים רבות אחרי העלייה הגדולה, אלפים עדיין נאבקים על זהותם. ובמדינת היהודים, המאבק אינו מול אנטישמיות או כוחות חיצוניים, אלא מול פקיד הרישום במשרד הפנים. בשנים האחרונות, כך אנחנו חושפים הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11, מרשם האוכלוסין פותח מחדש תיקי יהדות של אלפי משפחות ישראליות – כמעט כולן של יוצאי ברית המועצות לשעבר.

צפו בתחקיר כאן חדשות המלא

יהדותם של בני המשפחות הללו כבר הוכרה עם קליטתם בארץ, אבל, בחלוף שנים, הם נדרשים להוכיח אותה מחדש. אם לא יספקו הוכחות, הספק ילווה אותן, ובעיקר את ילדיהן. בשנים האחרונות נולדו בישראל יותר מ-2,000 תינוקות שרישומם כיהודים התעכב או נמנע, וזאת אף על פי שאימותיהם מוכרות כיהודיות. בכמה מתעודות הלידה שהונפקו נכתב, בסעיף הלאום, "בבדיקה", באחרות הודפסו סימונים מוסכמים המעידים כי הילד "חסר דת".

סעיף הלאום טעון במשמעות רגשית יותר ממשפטית. ובעבור רבים, כשהמדינה מחליטה למחוק אותו – היא אומרת: "אין לך, או לך, חלק בעם היהודי"

בבית המשפט המחוזי בירושלים מתנהל בימים אלו דיון בעתירה בעניין. אותה הגישה משפחה שגילתה באמצע החיים כי יהדותה מוטלת בספק. גם כאן, הגילוי נעשה דרך ילד שנולד, ובאמצעות סעיף הלאום. המשפחה חששה להצטלם.

יהדותם של רוב הישראלים מוכרת הן לעניינים הלכתיים, לפי קביעת הרבנות, והן בסעיף הלאום, לפי משרד הפנים. לא כולם זכאים להכרה הזאת, וכעת גם ההגדרה החילונית – בן הלאום "יהודי" – עלולה להישלל מאדם בעקבות בדיקות שיוזם משרד הפנים. סעיף הלאום טעון במשמעות רגשית יותר ממשפטית. ובעבור רבים, כשהמדינה מחליטה למחוק אותו – היא אומרת: "אין לך, או לך, חלק בעם היהודי".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "מחמת חיסיון איננו יכולים להתייחס לגופו של תיק. נציין כי לדאבוננו ישנה תופעה נרחבת שבה מתגלים מסמכים מזוייפים, שנבדקו על ידי המעבדות לזיהוי פלילי של משטרת ישראל, ונמצאו מזויפים ללא ספק. מערכת בתי הדין עושה את עבודתה נאמנה ומסרבת לעצום עיניים מול אישורי יהדות מזוייפים, שבעת הגשתם הוליכו שולל ורימו את המדינה ורשויות החוק.

"בניגוד לנטען, מערכת בתי הדין אינה יוזמת בירור יהדות, אלא מבצעת זאת בעקבות פניות המבקשים בלבד. 97% מבקשות בירור היהדות מאושרות במהירות וללא בעיה. בג"ץ דחה את עתירת ארגון עתים בעניין בדיקות ה-DNA לאחר בדיקת הטענות". 

התגובות במערכת הפוליטית לתחקיר כאן חדשות

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, אמר: "הממסד החרדי, שהשתלט על הרבנות הראשית ועל משרד הפנים, ממשיך במלחמה ובאפליה כלפי העולים מברית המועצות לשעבר. הם כבר לא מסתפקים רק בבדיקות ד.נ.א. לבירור יהדות, עכשיו מתברר שמשרד הפנים בהובלת אריה דרעי, פועלים בשיטות של המאפיה ועושים חקירות יזומות וסמויות על עולים שעלו בשנות ה-90 ואין ספק לגבי יהדותם. זו רדיפה לשם רדיפה שנובעת מגזענות נטו ואנחנו לא מתכוונים לעבור על זה לסדר היום. נפעל להוציא את העסקנות החרדית ממוקדי הכח ולעשות סוף לכפייה החרדית. הגיע הזמן ליהדות מחבקת ומחברת".

יו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת יאיר לפיד, ציין כי "הדרישה החצופה לחקור את יהדותם של יוצאי ברית המועצות מהווה פגיעה ביסודות הדמוקרטיה שלנו. זוהי לא דרכה של היהדות. אני מתבייש ששר הפנים ושרת הקליטה מפעילים את מונופול הרבנות כדי להשפיל יהודים, רק בגלל ארץ המוצא שלהם. נעשה כל שיידרש כדי לעצור את התועבה הזאת. פרלמנטרית ומשפטית".

חבר הכנסת אלעזר שטרן מיש עתיד הוסיף: "הטלת ספק ביהדותם של אחינו מחבר העמים מטילה כתם על מדינת ישראל. בחסות ממשלת העריקים המנופחת, נגזר חוסר ודאות וסבל תמידי על מאות אלפים מאזרחיה הנאמנים ביותר של המדינה. זוהי ממשלה שהפקירה את מפתחות הכניסה לעם היהודי בידי אנשים שלשירות בצה״ל אין בעיניהם כל משמעות״. 

חבר מפלגה נוסף, יואל רזבוזוב פנה ליו"ר ועדת פנים והגנת הסביבה, חברת הכנסת מיקי חיימוביץ', בבקשה לקיים דיון בנושא. הפנייה שהגיש בחר הכנסת רזבוזוב נכתב: "נחשפנו בתקשורת לסיפורים המזעזעים של אזרחי ישראל, שהרבנות מבקשת לערוך 'בירור' ו-'בדיקה' מחודשת בנוגע ליהדותם. מדובר בתופעה פסולה ובלתי מתקבלת על הדעת במדינה דמוקרטית, על כן אני מבקש לקיים דיון בהשתתפות כל הגורמים הרלוונטיים על מנת לקבל תשובות והבהרות ברורות". 

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים', שמייצג את המשפחות במספר עתירות: "זו מדיניות שמנוגדת ליהדות, תוך ערעור על קיבוץ הגלויות הישראלי. אין שום מקום לפתוח בחקירת דת נגד אזרחי ישראל, שרשומים כיהודים, גם עשרות שנים לאחר עלייתם לישראל, על סמך ספקולציות בלבד. לא זו הייתה דרכם של חז"ל שקבעו שעדיף לשמור על לכידות החברה היהודית ולא לחפש לפסול אחרים וזו לא צריכה להיות דרכה של מדינת ישראל גם בעת הזו".