ארכיון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הופסקו הלימודים בשני בתי ספר בלהבים מחשש להתפרצות קורונה

שני תלמידים מהיישוב הדרומי נדבקו, והלימודים הופסקו עד לקיום חקירה אפידמיולוגית • בחצות פקע תוקף תקנת עטיית המסכות - הכנסת תצביע על חידושה • חשש מהתפרצויות בערי הנגב המערבי, ביישובים ערביים וחרדיים
זאב קם ודקלה אהרן שפרן
16 ביוני 2020
09:16
עודכן ב 11:39

הלימודים בשני בתי ספר ביישוב להבים שבנגב לא מתקיימים היום (שלישי), בשל חשש מהתפרצוץ נגיף קורונה אחרי שבכל אחד מבתי הספר נמצא תלמיד נשא קורונה. מועצת להבים פנתה אמש לתושביה, ומסרה שתלמידי וצוותי בית הספר "להבים" וכפר הנוער "אשל הנשיא" נדרשים להישאר בבתיהם, אך לא חלה עליהם חובת בידוד.

לשון הודעת ראש המועצה: "בשיחה משותפת שקיימתי עם הנהלת משרד החינוך במחוז הדרום, מנהלי בתי הספר, מנהלת מחלקת החינוך ווועד ההורים המרכזי ועל פי הנחיות משרד הבריאות, הוחלט כי ביום שלישי 16 ביוני לא יתקיימו הלימודים בשני בתי הספר עד לסיום החקירה האפידמיולוגית וקבלת הנחיות נוספות ממשרד החינוך".

מחצות: פקע תוקף התקנות המחייבות עטיית מסכה

תקנות שעת החירום בנושא נגיף הקורונה שמסדירות בין השאר את הענישה בגין הפרת צו בידוד ביתי וקנסות בגין אי עטיית מסכה פקעו הלילה בחצות. משמעות פקיעת התקנות הינה שעד שיאושרו מחדש, לא ניתן לאוכפן. 

הבוקר (שלישי) בשעה 11:00 תתכנס ועדת חוק, חוקה ומשפט של כנסת כדי להכין לקריאה שנייה ושלישית את החוק שיאריך את תוקפן של התקנות. על פי הצעת החוק, יוארך תוקפן של התקנות ב-45 ימים ותינתן לכנסת אפשרות בהמשך להאריכן שוב ב-45 ימים נוספים. מאוחר יותר היום, או לכל המאוחר מחר, יובאו התקנות להצבעת מליאת הכנסת. 

מרכז המידע והידע: להגביר אכיפה והסברה בדרום

מרכז המידע והידע למאבק בקורונה פרסם הבוקר המלצה להגביר את הבדיקות והאכיפה ביישובים שדרות, אופקים ונתיבות. ההמלצה עלתה בעקבות ניתוח נתוני תחלואה בעיר שדרות שהצביעו על עלייה בהידבקויות בעיר, למרות מספר בדיקות מצומצם. לפי בדיקת המרכז, מתחילת חודש יוני נדבקו בקורונה שדרות 38 תושבים, בנתיבות תשעה ובאופקים שישה. שיעור הבדיקות החיוביות בערים הינו 1%, 3% ו-1% בהתאמה. 

בהודעת המרכז נכתב כי "נוכח העלייה בתחלואה ומספר הבדיקות הנמוך באופן יחסי, מומלץ להגביר את מספר הבדיקות בנתיבות, אופקים ושדרות וכן להגביר את ההסברה ואת האכיפה של כללי הריחוק החברתי".

רשית עיריית באקה: אין לנו אין כלים להתמודד עם ההתפרצות

לא רק ערי הנגב המערבי זכו לתשומת הלב של מרכז המידע והידע, אלא גם יישובים ערביים וחרדיים. בחברה הערבית קיימים נכון להיום 63 מקרים פעילים של קורונה, כש-54 מתוכם אובחנו רק בשבוע האחרון. כמעט מחצית מהחולים הינם מבאקה אל-גרבייה, כשתחלואה זוהתה גם באום אל-פאחם, כפר קרע, פורדיס, בענה, נצרת ושפרעם. 

ראש עיריית באקה אל-גרבייה, ראא'ד דקה, אמר הבוקר כי לעירו "אין תוכנית לשגרת קורונה ואין כלים להתמודד עם ההתפרצות". את הדברים אמר בריאיון לתוכנית "סדר יום", עם קרן נויבך בכאן רשת ב. עוד הוסיף דקה כי "אין אכיפה. אנחנו חייבים לדעת איך לחיות בשגרת קורונה וכיצד לנהוג באירועים כמו חתונות".

דוח המרכז הצביע עוד על כך ששיעור הבדיקות החיוביות הגבוה בבני ברק נשמר כבר יותר משבועיים ברצף, ובעיר 264 חולי קורונה. התפרצויות נרשמו גם באלעד, בית שמש, מודיעין עילית וביתר עילית. הן ביישובים הערביים והן בחרדיים הומלץ להגביר את מספר הבדיקות, את האכיפה ואת ההסברה לגבי החשיבות שבעטיית מסכה ושמירה על ריחוק חברתי. 

סגן ראש עיריית בני ברק, עו"ד גדליהו בן שמעון אמר באותו משדר, בתגובה לפרסום הדוח כי "הנתונים שיש למשרד הבריאות לא מדויקים כי אנשים מחלימים ואנחנו יודעים על כך לפניהם". בנוסף לטענה כי הנתונים אינם מעודכנים, ציין סגן ראש העירייה שתושבי העיר נשמרים, עוטים מסכות ולא מתקהלים.