ספורטאים, הבינו: אתם מודל לחיקוי - התנהגו בהתאם

כמו בפרשת נערות הליווי לפני עשרים שנה, אי אפשר להאשים את התקשורת בניפוח הפרשה. כשידוענים נתפסים בקלקלתם, ובמיוחד שלהיבט המוסרי מתווסף היבט פלילי, אין לכדורגלנים לבוא בטענות אלא לעצמם ולהפנים אחת ולתמיד - לתהילה ולכסף שבספורט המקצועני יש גם מחיר
יואב בורוביץ'
16 ביוני 2020
18:51

כבר יותר מ-20 שנה שפרשיות מין צצות מעת לעת בכותרות מוספי הספורט, ולעתים גם מביאות את כדורגלני ישראל למדורי הפלילים. מפרשת נערות הליווי ערב המשחק הגורלי מול דנמרק, דרך פרשת הנבחרת הצעירה ועד לסרטון המין של אנתוני וארן, ניכר שלא רק שיש פה דפוס, אלא שהוא מסלים.

במוקד הפרשה הנוכחית שתי נערות בנות 15, שנוצלו על ידי שני גברים עשירים ומצליחים המבוגרים מהם ביותר מ-10 שנים. לא מדובר ביחסי מין בין בגירים שווים, אלא במעשה שאם יוכח, יהווה עבירה פלילית חמורה שעונשה עד חמש שנות מאסר.

למרות שבמישור הפלילי יש חלוקה די ברורה בין צד המתלוננות לצד החשודים, הרשתות החברתיות נסחפו לחגיגה פרועה של ביוש והאשמות – בראש ובראשונה עבור הנערות, שרבבות ישראלים כבר נחשפו לשמותיהן, לתמונות ולסרטונים שלהן ברשתות החברתיות.

מכבי תל אביב, שבעשור האחרון הביאה לכדורגל הישראלי סטנדרטים חדשים של מקצוענות וניהול, המשיכה להראות שהיא מעט יותר מתקדמת מקבוצות אחרות בליגה, וטיפלה במקרה בסטנדרטים צפון-אמריקנים בהתאם לבעלי הקבוצה מיטש גולדהאר.

אולם להבדיל מהשעייתם המהירה של השחקנים מהקבוצה, ניכר שרוב המערכת הסובבת את הכדורגלנים – החל מעמיתיהם למשחק, נשותיהם, אוהדים ועיתונאים מקורבים, משדרים חוסר הבנה של מעמדם. מאז ומתמיד, ספורטאים היו מושא הערצה. אבל היום בעידן הרשתות החברתיות זה אפילו קיצוני יותר, ואין להקל בכך ראש. 

שחקני כדורגל רבים הפכו למובילי דעת קהל וככאלה, הם צריכים להוות דוגמה אישית ולשים לב לערכים שהם מייצגים. אולי כדאי להם לקחת דוגמא מספורטאי העולם, שבין פוסט עם מכונית מפוארת או בלוקיישן יוקרתי, מנצלים את הכוכבות שלהם כדי להילחם על מה שהם מאמינים בו.

בין המועדון לשחקנים ולמתלוננות, יש שחקנית נוספת ומרכזית בפרשה – התקשורת. בדומה לכל פרשייה פלילית המערבת ידוענים, התקשורת לוקחת חלק משמעותי במיצוב הפרשה במרכז השיח. אין מה להאשים את התקשורת בניפוח הפרשה. אולי האופן שבו הסיפור הזה מסוקר רק יפחית את הסיכוי, שמקרים כאלה יתרחשו שוב בעתיד.