פרופ' סדצקי
צילום: פלאש 90

פרופ' סדצקי בוועדת הקורונה: "צר לי לבשר, המחלה חוזרת"

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות הופיעה בכנסת והודתה כי קיימת בעיית כוח אדם בקרב אחיות ועובדי מעבדות. מנכ"ל קופ"ח לאומית בדיון: "אני מנכ"ל קופה ולא נותנים לי תשובות – זו רמת התכנון" • בית ספר באילת נסגר בשל הידבקות תלמיד • בנט בריאיון לכאן רשת ב: "הממשלה מפעילה נשק להשמדה המונית על העסקים בישראל"
כתבי כאן חדשות
16 ביוני 2020
13:40

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי הופיעה הבוקר (שלישי) בפני ועדת הקורונה של הכנסת ואמרה "צר לי לבשר, המחלה חוזרת". הוועדה עסקה בבעיות כוח האדם בתחומי בריאות הציבור ובייחוד במחסור בעובדים ובשעות תקן להפעלת המעבדות המבצעות בדיקות קורונה. עוד הופיעו בפני הוועדה מנכ"ל קופת חולים לאומית ניסים אלון ויו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות אסתי אדמון. 

בפתיחת הדיון הציגה סדצקי נתונים מדאיגים על מה שלטענתה מהווה התפרצות מחודשת של המגפה, לפיהם "יש עלייה בתחלואה ב-57 יישובים, עלייה משמעותית בכמות המקרים ברחבי הארץ ובדגש על ילדים. אחוז החיוביים בין הנדבקים הוא בעלייה בזמן שהגידול בבדיקות היה אמור להוריד את זה".

מנכ"ל קופ"ח לאומית: "אני מנכ"ל קופה ולא נותנים לי תשובות – זו רמת התכנון"

מנכ"ל הלאומית אלון האשים את משרד הבריאות בריכוזיות יתר בשליטה על הציוד הרפואי, וסיפר כי "המשרד הלאים את כל מה שקשור לציוד קורונה, אני תלוי תלות מוחלטת בכמה ציוד אקבל. אני מנכ"ל קופה ולא נותנים לי תשובות – זו רמת התכנון". אלון התייחס לבדיקות הסרולוגיות וצפה כי ביצוען יחל בשבוע הבא בכל רחבי הארץ.

אסתר אדמון, שייצגה בדיון את עובדי המעבדות, חזרה והתריעה מפני קריסת התחום נוכח העומס והיעדר התקצוב. "מאז קום המדינה לא ראינו מחדל מתמשך כזה והיעדר קשר למציאות. הפקרת המעבדות, המחשבה שאנחנו עבדים, שמסוגלים לעמוד בכל משימה, בלי סיוע ובלי גב - היא איבוד שליטה טוטאלי של מערכת הבריאות", אמרה.

פרופ' סדצקי: האחיות נופלות מהרגליים, זו בעיה גם בלי קשר לקורונה

סדצקי התייחסה לנושא העומס על המעבדות וסיפרה על הצעדים שנקט משרד הבריאות בנושא, כמו כן על הקשיים שהם נתקלים בהם."יש בעיית כוח אדם. האחיות שחוקות ונופלות מהרגליים וחייבים להגדיל את מערך כוח האדם גם ללא קשר לקורונה. שכר עובדי המעבדה נמוך מדי וקשה לגייס אנשים למקצוע, זו בעיה. בגל הראשון גייסנו סטודנטים וקיבלנו סיוע מהצבא, אבל מקצוע המעבדה הוא מקצוע מורשה ולא כל אחד יכול לעסוק בו".

אילת: בית ספר בעיר נסגר אחרי שתלמיד נדבק בקורונה

בית הספר אופיר באילת נסגר היום לאחר שתלמידה התגלתה כחולה בקורונה. על פי הנחיית שר החינוך ותוך התייעצות עם משרד הבריאות והעירייה, הוחלט להשבית את הלימודים בבית הספר היום ומחר וכן להנחות את התלמידים ואנשי הצוות להישאר בביתם עד להשלמת החקירה האפידמיולוגית.

מבדיקות ראשוניות שביצעו בבית הספר, עולה כי התלמידה נכחה בשיעור בכיתתה במשך שעתיים ביום ראשון בשבוע שעבר, ולא יצאה לחצר או באה במגע עם תלמידי כיתות אחרות. תלמידי כיתתה וכן שתי המורות שנכחו בכיתה בשעתיים אלו נכנסו לבידוד עד ל-22 ביוני ומחר ייבדקו לקורונה.

מוקדם יותר היום פורסם כי תלמידים בשני בתי ספר בדרום – "להבים" שביישוב להבים וכפר הנוער "אשל הנשיא" הסמוך ליישוב נדבקו בקורונה. שני בתי הספר נסגרו גם כן, עד להשלמת החקירה האפידמיולוגית.

הן סדצקי והן מנכ"ל הלאומית אלון מתחו ביקורת על מנהלי בתי ספר שנוקטים צעדים מחמירים מדי כשמתגלה חולה בקורונה בבית הספר. "יש בתי ספר שמחליטים לסגור יותר ממה שהם אמורים", אמרה סדצקי. אלון אמר כי "מנהלי בתי הספר מתחילים להיכנס לפאניקה עם ראשי הרשויות ומעבירים הודעות למבוטחים - זה תפקידנו"

בנט: בחורף יהיו 100 אלף חולים עם תסמיני קורונה ושפעת - ביום

ח"כ נפתלי בנט שפירסם שבוע שעבר תוכנית עם המלצותיו להתמודדות עם התפרצות מחודשת של המגפה, התראיין היום לתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז ותקף את התנהלות הממשלה. "בחורף יהיה קוקטייל של קורונה ושפעת. 100 אלף איש ביום עם תסמיני שפעת וקורנה ולא נדע מי הוא מי והמשמעות היא שהממשלה שוב תסגור את המדינה בלי צורך ותחריב עסקים רבים", הזהיר בנט.

מלבד אזהרותיו מפני השלכות כלכליות קשות, הציע בנט תוכנית להרחבת כוח האדם בתחום הרפואי. "צריך לגייס אלפי סטודנטים ולהכשיר אותם לזהות קשרים ומגעים", אמר. "יש לדאוג שאנשים ייכנסו לבידוד ולדאוג לטפל בבעיות שלהם. להכשיר עוד מעבדות לבדיקות, להשמיש את מכון ויצמן ל-70 אלף בדיקות והכין מערך לקטיעת שרשראות כדי שלא נצטרך לסגור".

בהכנת הידיעה השתתפו אורלי אלקלעי, דקלה אהרון שפרן ודניאל אלעזר