רה"מ נתניהו ובוריס ג'ונסון
צילום: קובי גדעון, לע"מ

בוריס ג'ונסון: סיפוח ישראלי הוא הפרה בוטה של החוק הבין לאומי

ראש ממשלת בריטניה הוסיף כי מדינתו מתנגדת להוצאה לפועל של המהלך, ותומכת בפתרון שתי המדינות • יועץ אבו מאזן מצטרף לאיומי חמאס ומאיים בתגובה אלימה ל"צעד ישראלי נפשע"
מאיה ראכלין ושמעון מיג'אן
16 ביוני 2020
16:15
עודכן ב 18:25

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון התייחס היום (שלישי) לאפשרות של החלת ריבונות ישראלית על שטחים ביהודה ושומרון, ואמר כי הוא מאמין שהמהלך הוא הפרה בוטה של החוק הבין לאומי. במסגרת שאלות ותשובות בפרלמנט הבריטי, אמר ראש הממשלה מהמפלגה השמרנית: "אנחנו מתנגדים להוצאה לפועל של המהלך, ומאמינים בפתרון שתי המדינות".

בתוך כך, יועצו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נביל שעת', חזר היום ואיים כי "אם ישראל תתעקש על סיפוח - לא נשמור יותר על הכללים בעימות מולם ותתרחש אינתיפאדה". שעת' אמר את הדברים בריאיון לאתר פלסטיני וכינה את כוונת החלת הריבונות הישראלית "צעד נפשע מצד ישראל".

בכך הצטרף יועצו של ראש הרשות לבכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, שקרא הבוקר "להגיב על תוכנית הסיפוח באינתיפאדה בכל חלקי פלסטין". א-זהאר אמר את הדברים בכינוס הפרלמנט של חמאס בעזה. בתוך כך, סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה היום כי מלך ירדן עבדאללה השני צפוי לשוחח השבוע עם כמה ועדות בקונגרס ובסנאט האמריקני ולהזהיר מפני השלכות הצעד הישראלי.

במקביל, בוטל היום דיון שהיה אמור להתקיים בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת על פעילות הממשלה למניעת השתלטות הרשות הפלסטינית על שטחי C. זאת לאחר שסיעת ימינה הגישה 750 הסתייגויות על הצעת חוק חומרי הנפץ. בימינה הסבירו כי ביקשו לקיים דיון דחוף בוועדה על הקפאת הצו המונע מבנקים פלסטיניים להעביר כספים למחבלים ומשפחותיהם. "קואליציית גנץ-נתניהו ממשיכה להתנהל באופן דרקוני ולמנוע אפילו דיון בנושאים קריטיים לביטחונה של מדינת ישראל", מסרו.