ארכיון
צילום: נתי שוחט פלאש 90

מבוגרים, צעירים, חרדים וערבים: אלו האוכלוסיות שמתקשות להתאושש ממשבר התעסוקה

מנתוני שירות התעסוקה עולה כי בחודש השלישי למשבר הקורונה - מאי - חלה ירידה של כ-80% בשיעור דורשי העבודה ביחס לחודשים הראשונים, אך שיעור האבטלה עדיין גבוה מאוד ביחס לתקופה שקדמה לפרוץ המגפה בישראל
נופר משה ושאול אמסטרדמסקי
16 ביוני 2020
16:42

בחודש מאי נרשמו בשירות התעסוקה יותר מ-35 אלף דורשי עבודה חדשים, ירידה של כ-80% ביחס לחודש שקדם לו, כך עולה מנתוני שירותי התעסוקה לחודש שעבר המתפרסמים היום (שלישי). לצורך השוואה, בחודשים שקדמו למשבר - ינואר ופברואר - עמד מספר דורשי העבודה על 23.8 אלף ו-25.8 אלף בהתאמה.

עוד עולה מהדוח כי במאי יותר מ-200 אלף בני אדם חזרו לעבוד, אך האבטלה, שבשיא משבר קורונה הגיעה ליותר מ-1,100,000 מובטלים, נמצאת עדיין בשיעור גבוה מאוד ביחס לערב המשבר - כשבסיום מאי 2020, עמד מספר דורשי העבודה הרשומים בשירות התעסוקה על כ-960 אלף, שיעור אבטלה של 23.5%.

בפילוח לפי גיל, דורשי העבודה הצעירים ביותר והמבוגרים ביותר - כאלו מתחת לגיל 20 ומעל גיל 55 - דיווחו על שיעור חזרה נמוך יותר ביחס לקבוצות הגיל המרכזיות. כמו כן, שיעור הנשים שדיווחו על חזרה לעבודה היה גבוה.

עוד עולה מנתוני שירות התעסוקה כי שיעור המוסלמים, נוצרים ודרוזים אשר דיווחו על חזרה לעבודה היה נמוך באופן משמעותי מהיהודים. משירות התעסוקה נמסר כי מצב זה יכול להעיד על המקצועות אליהם השתייכו המפוטרים, וכי הנתון מצביע על הצורך לסייע לאותם אנשים לחזור לשוק העבודה.

ברמה היישובית, ניתן לראות שלושה סוגים של יישובים הנמצאים בראש הערים עם שיעור דורשי העבודה הגבוה ביותר - ערים עם ריכוזים גדולים של חרדים וערבים, לצד אילת. נתונים אלו, אומרים בשירות התעסוקה, מחדדים את הצורך לתת מענה לקבוצות אוכלוסייה ייחודיות.

בנוסף, שיעור חזרה גבוה היה במקצועות רפואה ובריאות, חשבונאות וכספים, חוק ומשפט והוראה וחינוך. מאידך, המקצועות עם שיעור החזרה לעבודה הנמוכים ביותר היו תיירות ומלונאות, תוכן מדיה ובידור, תעופה אווירונאויטיקה וימאות. מצב זה נובע מאסטרטגית היציאה מהמשבר, מנמקים בדוח.