ארכיון
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

מרכז השלטון המקומי נערך לעתור נגד ארגון המורים

אחרי האיום על פגיעה בשכר המורים: נתק במגעים בין משרדי האוצר והחינוך עם רן ארז • המורים על האפשרות לפגיעה בפנסיה התקציבית: לא יעבור
אוריה אלקיים ושאול אמסטרדמסקי
16 ביוני 2020
22:41

ימים אחדים לפני סוף שנת הלימודים בבתי הספר העל יסודיים ועדיין אין פתרון בנוגע להארכתה בתשעה ימים נוספים. במרכז השלטון המקומי ערוכים לעתור לבית הדין לעבודה נגד יו"ר ארגון המורים רן ארז אם לא תהיה ברירה, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. במשרדי החינוך והאוצר ובשלטון המקומי מצפים שהאיום לנכות שכר מהמורים יעשה את שלו.


אך עם זאת, האיום רק גרם לארז להתבצר בעמדתו, וכעת יש נתק במגעים. יו"ר הנהלת ארגון המורים, רן ארז אמר כי "אנו ניתן גיבוי מלא לכל מורה חבר ארגון המורים אם בחטיבת הביניים ואם בחטיבה עליונה גם משפטית וגם כלכלית נוכח איומי משרד האוצר. בתקופת הקורונה פרט לסקטור הרופאים רק סקטור המורים המשיך לעבוד במסירות".

כמו כן, מוקדם יותר היום הודיע משרד האוצר שהמדינה תפסיק לממן את שנת ההשתלמות למורים שנמצאים בפנסיה תקציבית, והיא תמומן מקרן ההשתלמות למורות ולגננות שלטענת האוצר הצטברו בה מספיק עודפים. המורים הגיבו בזעם ואמרו שאין שום סיכוי שהנושא יעבור בצורה חלקה. לדבריהם, בפנסיה התקציבית אף אחד לא נוגע והם מוכנים ללכת עם הנושא לבית המשפט. 


במצב הנהוג כיום, מורות ומורים שנמצאים בפנסיה תקציבית ויוצאים לשנת השתלמות, השנה הזו נחשבה להם לצרכי צבירת הוותק לפנסיה. מי שמשלם על כך היא קופת המדינה שמסבסדת זאת כל שנה. כעת, במשרד האוצר החליטו שהקרן תצטרך להתחיל לשאת בעלויות האלה בעצמה. בקרן ההשתלמות של המורות והגננות צבורים יותר מ-16 מיליארד שקל והיא אחת הגדולות בישראל.

אתמול פנה הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי בר נתן, למשרד החינוך, מרכז השלטון המקומי, ומרכז המועצות האזוריות בנוגע להחזרת תשעה ימי לימוד בחופש הגדול. במכתב הסביר בר נתן כי אם יופר ההסכם שנחתם עם הסתדרות המורים, ושנת הלימודים תסתיים ב-20 ביוני, שכרם של המורים ייפגע. מדובר בלימודים בבתי הספר התיכונים, חוץ מכיתות י"א וי"ב. זאת כשבמוקד העימות בין ארגון המורים למשרד החינוך עומדת שאלת הארכת הלימודים בכיתות י'.