ארכיון
צילום: גטי

המכשול לפני החופש ביוון: הבידוד וביטוח הטיסה

החוק שנועד לסייע לחברות התעופה ויפגע בלקוחות יגיע לאישור בכנסת • חשש בענף התיירות - אם לא תבוטל חובת הבידוד, הטיסות יהפכו ל"טיסות רפאים"
שרון עידן
17 ביוני 2020
10:32

על פי הכרזות הממשלה, הטיסות ליוון ולקפריסין צפויות להתחיל כבר ב-1 באוגוסט, אבל שני מכשולים עיקריים יעמדו בפני מי שיבקשו לצאת לחופשה המיוחלת. הראשון הוא החשש שאם תבוטל הטיסה מסיבות שונות, לא יקבלו פיצוי, והשני הוא חובת הבידוד לשבים לישראל, שטרם הוסרה ולא ברור מתי תוסר. 

ועדת הכלכלה תחל להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק שירותי תעופה, העוסק בפיצוי וסיוע לטסים בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה. החוק, שאושר בוועדה לפני כשמונה שנים, קבע שלוש סוגי הטבות מרכזיות להן זכאי נוסע במקרה של עיכוב או ביטול טיסה.

בשל משבר קורונה, מבקשת הממשלה לצמצם את נזקי חברות התעופה ולקבוע הוראת שעה, לתקופה מוגבלת, שתצמצם את זכויות הנוסעים לפיצוי. הזכות לסיוע כמעט ולא תיפגע, הזכות להחזר כספי תישמר, אך הזמן עד לקבלת ההחזר יוארך וחברות התעופה יוכלו להציע כרטיס טיסה חלופי במקומו, והזכות לפיצוי כספי תבוטל למשך תקופת הוראת השעה.

חברות התעופה החלו כבר למכור כרטיסים ליוון וקפריסין, אך אם חובת הבידוד לא תבוטל עקב נתוני התחלואה, כפי שסייג אתמול ראש הממשלה, קיים חשש גדול בענף התיירות שהטיסות יצאו בכל מקרה כמעט ללא נוסעים כ״טיסות רפאים״, על מנת לא להחזיר כספים לרוכשי הכרטיסים. 

במצב שנוצר צרכנים עלולים לרכוש כרטיסים ושירותי תיירות ולגלות לקראת אוגוסט שהוחלט שמדיניות חובת הבידוד לא משתנה.