-
צילום: Getty Images

אין מענה ואין מושג: הפגיעה בטיפול בנפגעות תקיפה מינית בבתי החולים

בדיקת כאן חדשות והלובי למלחמה באלימות מינית מגלה: חדרים אקוטיים, המשמשים לטיפול דחוף בנפגעות תקיפה מינית, פועלים בניגוד להנחיות משרד הבריאות ולא מספקים שירות מקצועי. משרד הבריאות: "המקרים הועברו לידיעת בתי החולים ונראה כי מדובר באירועים חריגים שאינם מייצגים את הכלל"
ורד פלמן
17 ביוני 2020
13:51

בדיקת כאן חדשות והלובי למלחמה באלימות מינית מגלה: חדרים אקוטיים, המשמשים לטיפול דחוף בנפגעות תקיפה מינית, פועלים בניגוד להנחיות משרד הבריאות ולא מספקים שירות מקצועי. היום (רביעי) פורסם בכאן רשת ב כי הפונים לקבלת טיפול בחלק מבתי החולים לא קיבלו מענה ראוי, ולעיתים לא קיבלו מענה כלל.

בשל משבר קורונה נקבע בסוף חודש אפריל כי יש לתאם הגעה לחדרים, וכי ניתן במקרים מסויימים לקבל גם שירות בטלפון. בפניות שנעשו לחדרים שבבתי החולים וולפסון ובני ציון, מי שענה לטלפון לא ידע מה זה חדר אקוטי ומה השירות שניתן לקבל בו. עוד נאמר בשיחה שאין אפשרות לדבר עם גורם מקצועי בנושא, וכי האפשרות היחידה היא להגיע לחדר המיון ולהמתין לצוות. בבית החולים פוריה לא היה מענה במספר של המרכז לטיפול בנפגעות תקיפה מינית, ובהודעת המשיבון קולי מתבקשים הפונים לנתק ולהתקשר למספר אחר - של אח כללי.

ממשרד הבריאות נמסר: "הסוגיות הועברו אלינו. ככל, המרכזים האקוטיים מכירים את ההנחיות החדשות ועומדים בהן. לגבי התלונות שמוצגות בפנייה - קיים קושי לבדוק תלונות ללא פרטים מספיקים. המקרים הועברו לידיעת בתי החולים ונראה כי מדובר במקרים חריגים שאינם מייצגים את הכלל.

"חשוב לזכור כי המענה ניתן על ידי חדרי המיון, שבתקופת הקורנה חוו עומס ושינויים בסדרי העבודה. כל בתי החולים הביעו נכונות לבדוק את הסוגיות שהועלו בהינתן פרטים מזהים, והבטיחו לרענן את ההנחיות שוב. לגבי המרכז הרפואי פוריה, הנושא נמצא בבדיקת היתכנות להסדרת המענה".

מבית החולים וולפסון נמסר: "לא מוכרות תלונות מסוג זה, התלונות ייבדקו ויחודדו הנהלים. בבית החולים בני ציון אמרו: "נדאג לרענן את הנהלים כדי להימנע ממקרים שהינם לדעתנו חריגים". מפוריה נמסר כי הם בוחנים את נושא המענה בשעות הערב והלילה.