שר האוצר ישראל כ"ץ בריאיון לכאן חדשות

שר האוצר כ"ץ לכאן חדשות: "המשבר הכלכלי יחריף"

למרות העלייה בתחלואה בקורונה, השר מתחייב: "אפעל ככל יכולתי שלא יהיה יותר סגר ולא אעלה מסים"
שאול אמסטרדמסקי
17 ביוני 2020
22:56

בריאיון לחדשות הערב (רביעי) מדבר שר האוצר ישראל כ"ץ, לראשונה מאז כניסתו לתפקיד, על התחזיות והשאיפות שלו בכהונתו. השר צופה כי גם אם תתרחב תחלואת הקורונה, לא יוטל עוד סגר ארצי, אלא רק נקודתי ומוגבל. הוא צופה בכנות כי המשבר הכלכלי שהחל בישראל בגלל התפרצות המגפה עוד יחריף, אך לדבריו, הוא לא רואה טעם בהעלאת מיסים. עוד מעריך כ"ץ העריך כי תקציב המדינה הבא יהיה חד-שנתי ואומר כי כל הדרגים המקצועיים במשרדו תומכים בכך.

"נכנסתי למשרד האוצר במצב הכלכלי הקשה בתולדות המדינה. יותר מזה, במדדים הכלכליים זה הולך להחריף עד סוף השנה", אמר כ"ץ. "אני מעריך שהגירעון יטפס מ-10% ומעלה, והצמיחה תהיה שלילית לראשונה. כל המדדים הכלכליים, בהם גם יחסי החוב-תוצר, ודאי שעוד יחריפו".

יחד עם זאת, לדבריו, "כשנכנסתי לתפקיד העברנו תוספות של כ-100 מיליארד שקלים והתפקיד שלי הוא לוודא את הביצוע של ההחלטות שהתקבלו". שר האוצר הציב את יעדו: "עכשיו המאמץ שלי הוא לוודא החזרת עובדים לעבודה. כל מובטל שחוזר לעבודה הוא גם חשוב ערכית וגם הוא עוד לקוח שיכול לקחת משכתנה, לקנות ולהאיץ את המשק".

בכובעו כחבר קבינט הקורונה, אמר השר כי ההחלטות שהתקבלו בתחילת המגפה היו נכונות למצב שבו עוד לא הייתה היכרות עם הנגיף, אך מבהיר כעת: "היום לא אאפשר החלטות כאלה. אין מקום לסגור את כל המשק. אני אפעל ככל יכולתי שלא יהיה יותר סגר, אלא באופן נקודתי ומתוחם. הפתרון זה הסברה ופיקוח ולא סגירת מקומות". כ"ץ סבור כי "צריף לעקוב, לראות, לבודד נקודתית - אבל יחד עם זאת להשלים את הפתיחה. ברגע שענף התרבות יחזור, רוב הבעיה תיפתר".

על תקציב המדינה אמר השר כי בנסיבות שנוצרו, עמדת משרדו היא להעביר בחודש ספטמבר תקציב חד-שנתי בלבד, "תקציב אחראי שמתאים למה שקורה עכשיו", שכן "אי אפשר עוד לשעת מה יהיה בשנה הבאה". הכסף, לשיטתו, יגיע מ"הצמיחה של המשק והורדת יוקר המחיה".