אסנת הילה מארק, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אוסנת מארק, המיועדת לוועדה לבחירת שופטים, לכאן רשת ב: מחפשת השקפה שמתאימה לליכוד

הח"כית לעתיד מהליכוד אמרה על הגעתה לתמוך בנתניהו בפתח משפטו: "חושבת שנעשה לו נזק אדיר" • החוק הנורווגי: אף שר בליכוד לא רוצה להתפטר
כאן רשת ב
18 ביוני 2020
08:03
עודכן ב 09:48

אוסנת הילה מארק, חברת הכנסת לשעבר שצפויה לחזור למשכן לאחר אישור החוק הנורווגי ועזיבתם של כמה חברי כנסת מהליכוד לתפקידים בחוץ לארץ, התייחסה היום (חמישי) לחברותה המיועדת בוועדה למינוי שופטים. בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב אמרה על בחירת השופטים: "אני מחפשת השקפה שמתאימה לליכוד". 

האזינו לריאיון עם אוסנת הילה מארק

מארק הוסיפה: "אני מחפשת שופטים שיתאימו למערכת המשפט במדינת ישראל. שיהיו ראויים להיות שופטים. הם צריכים להיבחר לפי אמות מידה מסוימות, אבל לא ארצה לראות מה שראינו בוועדה למינוי שופטים הקודמת שבה נבחרו חלק מהשופטים מטעמים כאלה ואחרים. בקודש הקודשים שנקרא בתי המשפט של מדינת ישראל אני אראצה שאנשים ראויים". 

היא התייחסה למשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמרה על הגעתה לתמוך בו ביום פתיחת משפטו: "באתי באותו היום לבית המשפט אך ורק מתוך דבר אחד. הרגשתי מועקה ענקית שהביאו את ראש הממשלה לבית המשפט. בסוף כל ההצגה הזו הייתה יכולה להיחסך. לא היה בזה שום מסר לשופטים, לבית המשפט. המסר היה לבוא ולהגיד דבר אחד, אני תומכת, מחזקת את רה"מ כי אני חושבת שנעשה לו נזק אדיר". 

החוק הנורווגי: אף שר בליכוד לא רוצה להתפטר

בעוד שבכחול לבן, בש"ס וביהדות התורה כבר השתמשו בחוק הנורווגי ושרים התפטרו מהכנסת, בליכוד זה עדיין לא קרה, ולא במקרה. הסיבה לכך היא שנכון לרגע זה אף שר בליכוד אינו מוכן להתפטר מהכנסת במסגרת החוק ולאפשר לבאים בתור ברשימה להיכנס לכנסת (על פי החוק הליכוד יכול להכניס שני ח"כים).

גם בקדנציה הקודמת, כשחוקק חוק נורווגי קטן, הליכוד היה המפלגה היחידה שבה אף שר לא הסכים להתפטר מהכנסת. אלא שעל פי ההסכם הקואליציוני, מי שאמורה להיות חברה בוועדה למינוי שופטים זו אסנת מארק מהליכוד, שנדרשת להיכנס כחברת כנסת באמצעות החוק.

נכון לעכשיו, אם אף שר מהליכוד לא יסכים להתפטר עבורה, היא לא תוכל להיכנס. מה שאומר שראש הממשלה בנימין נתניהו יידרש להתערב בעניין וללחוץ או להכריח את אחד או שניים משרי הליכוד להתפטר מהכנסת.

מארק התייחסה לסירוב של שר השרים להתפטר, ואמרה בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון כי היא לא זקוקה לחוק כדי להיכנס לכנסת. לדבריה בכאן רשת ב, בגלל שישנם חברי כנסת ושרים בליכוד שיקבלו תפקידים של שגרירים בחוץ לארץ, כדוגמת גלעד ארדן, היא תיכנס לכנסת גם בלי התפטרות השרים המכהנים כרגע. 

שר המודיעין אלי כהן התייחס לנושא ואמר בריאיון לתוכנית "דקלוינסון": " החוק הנורווגי לא נועד לליכוד, הוא נועד לכחול לבן. הם קיבלו כל כך הרבה שרים. הם קיבלו כל כך הרבה שרים שלא הייתה להם ברירה לעסוק בחודש האחרון רק בחוק הנורווגי". 

האזינו לריאיון עם השר אלי כהן

בהכנת הידיעה השתתף זאב קם.