מתקן גרעין באיראן
צילום: אי־פי

"אין מה להסתיר": איראן טוענת כי תאפשר כניסת פקחים למתקני הגרעין

זאת בעקבות דרישת הסוכנות הבין־לאומית לאנרגיה אטומית לאפשר כניסת פקחים לשני מתקני גרעין במדינה • שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף כתב בטוויטר כי אין לאיראן מה להסתיר
מערכת כאן חדשות
19 ביוני 2020
01:59

איראן אמרה הלילה (שישי) כי אפשר להגיע לפתרון מוסכם לדרישת הסוכנות הבין־לאומית לאנרגיה אטומית לאפשר כניסת פקחים לשני מתקני גרעין במדינה. שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף כתב בטוויטר כי אין לאיראן מה להסתיר, וכי בחמש השנים האחרונות נעשו יותר ביקורות באיראן מבכל תקופת קיומה של הסוכנות לאנרגיה אטומית. הוא קרא למועצת הנגידים של הסוכנות שלא לאמץ הצעת החלטה של צרפת בריטניה וגרמניה, הקוראת לטהרן להפסיק למנוע את כניסתם של פקחים לשני האתרים.

לפני שבועיים פורסם דוח של הסוכנות הבין־לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), ולפיו נקבע כי איראן ממשיכה להפר את ההבנות שהושגו במסגרת הסכם הגרעין. לפי הדוח, ב־20 במאי עמד לרשות איראן מלאי אורניום מועשר במשקל השווה ל־1.73 טון – עלייה של 1.1 טון מה־19 בפברואר. לפי הסכם הגרעין, מותר לאיראן להחזיק במלאי אורניום מועשר במשקל של עד 202.8 קילוגרם.

הסוכנות קראה לאיראן לשתף פעולה באופן מיידי, כולל מתן גישה למיקום של האתרים החשודים. בסוכנות הביעו "דאגה רצינית" מארבעת החודשים בהם איראן לא אפשרה גישה לשני אתרים עליהם מדבר הדוח.