-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

בית הדין הכריע: שנת הלימודים לא תוארך

שר החינוך גלנט: שנת הלימודים לגנים וכיתות א'-ד' תסתיים ב-30 ביוני. עד ל-6 באוגוסט יתקיימו לימודים במתכונת "בית הספר של החופש הגדול", וההורים לא יתבקשו לשאת בתשלום על השבועיים הראשונים של החופש הגדול • יו"ר ארגון ההורים: דורשים מהמדינה לממן את בית הספר של החופש
אוריה אלקיים, ורד פלמן, וליאל קייזר
19 ביוני 2020
18:38
עודכן ב 19:36

הקרב על החופש הגדול מגיע לסיום: בית הדין לעבודה דחה היום (שישי) את בקשת המדינה לחייב את ארגון המורים ללמד תשעה ימים נוספים לתלמידי כיתות י'. בתגובה, ומחשש לביטול ההסכם מצד מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, הודיע שר החינוך יואב גלנט כי הוא מוותר למעשה על תשעת הימים שסוכמו באפריל גם מול הסתדרות המורים.

בד בבד, הלימודים הפורמליים בגנים ובכיתות א' עד ד' יסתיימו ב-1 ביולי, ועד ל-6 באוגוסט יתקיימו לימודים במתכונת של "בתי הספר של החופש הגדול". מורים שיבחרו להשתתף בפרויקט בית הספר של החופש הגדול יקבלו תשלום נוסף. אריק קפלן, סגן יו"ר ארגון ההורים הארצי מסר: "בושה שחיכו לרגע האחרון. אנחנו דורשים שהמדינה תממן את בית הספר של החופש הגדול מהראשון ליולי ועד ל-13, ושזה לא יפול על ההורים". השר גלנט נעתר לדרישה, והודיע כי ההורים לא ישלמו על השבועיים הראשונים של בית הספר של החופש הגדול.

תלמידי כיתות ה'-ו' יסיימו את הלימודים ב-30 ביוני גם כן, אך מסגרת בית הספר של החופש לא תהייה זמינה עבורם. הסתדרות המורים הודיעה כי  הלימודים בחטיבות הביניים ובחטיבות העליונות יסתיימו מחר. 

גלנט אמר לאחר החלטת בית הדין: "נערכנו לאפשרות שהלימודים יסתיימו ב-30 ביוני יחד עם השלטון המקומי. המדינה תשלם לכל מורה שיגיע לעבוד מעבר לתאריך הזה, כך ניתן גיבוי לכל המורים. אין לי ביקורת על ההסכם, הייתי בתפקיד אחר. אני קבלתי אותו כעובדה מוגמרת וכל אחד עשה כמיטבו". על מימון השבועיים הראשונים של "בית הספר של החופש הגדול" ציין שר החינוך כי "העלות היא עשרות מיליונים ליום, לעומת הוצאות הרבה יןתר גדולות אם לא יהיו לימודים".

למה צריך לגלות ברגע האחרון מתי מסתיימת שנת הלימודים? | דעה 

בהסכם שנחתם עם הסתדרות המורים ביחס להארכת שנת הלימודים בתשעה ימים, נכלל סעיף שמצמיד את ההסתדרות לארגון המורים. לכן במשרדי האוצר והחינוך היה חשש שאם מורי ארגון לא ילמדו, כך גם מורי ההסתדרות. הדבר הוביל את שר החינוך להודיע על ויתור הימים הנוספים באופן גורף. 

יו"ר ארגון המורים רן ארז מסר בתגובה להחלטה: "המאבק הנחוש שלנו והדבקות במטרה פתרו את הבעיה של כל החינוך העל יסודי. דרשנו ונאבקנו על כך שגם בחטיבות הביניים מורי כיתות ז'-ט 'לא יצטרכו להאריך את שנת הלימודים, אך בית הדין קיבל את עמדת המדינה שההסכם שנעשה עם הסתדרות המורים מחייב ולכן אין להענות לדרישת ארגון המורים. ההישג של הארגון, למרות שמדובר רק על כיתות י׳ פתר למעשה גם את הבעיה של מורי חטיבות הביניים". 

מזכ"לית הסתדרות המורים הודיעה לאחר החלטת בית הדין על סיום שנת הלימודים וקבעה: "עם סיום שנת הלימודים, אני מאחלת לכם ולבני ביתכם חופשה נעימה. אני רוצה להודות לכם על עבודתכם המסורה בתקופה הכה מורכבת שעברנו. לא רק לימדתם, הייתם עוגן למשפחות ולתלמידים, קשר ונוכחות משמעותית עבור בתים רבים בישראל. זה לא מובן מאליו ועל כך מגיעה לכם תודה גדולה".