בדיקות לגילוי קורונה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מרכז המידע והמחקר של אמ״ן: ישראל נכנסת לגל שני של קורונה

חוקרי המרכז הזהירו כי קצב ההתפרצות הנוכחית יוביל לאלף נדבקים ביום ועוד מאות רבות של נפטרים, וקוראים להגבלות חדשות • יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: לא מקצועי ולא רציני לפרסם דוח שאיש לא חתום עליו
גילי כהן וורד פלמן
20 ביוני 2020
12:37
עודכן ב 20:01

קורונה בישראל: מרכז המידע והידע הלאומי למלחמה בקורונה של אגף המודיעין פרסם היום (שבת) אזהרה לפיה ישראל נכנסת לגל שני של התפרצות קורונה. חוקרי המרכז ציינו שמאפייני הגל השני שונים מזה שקדם לו, אולם חומרתו אינה פחותה. לפי המודל שהוצג בדוח, קצב ההדבקה הנוכחי יביא בעוד חודש לאלף נדבקים ביום ותוספת של מאות נפטרים.

הדוח עורר ביקורת בקרב גורמים במערכת הבריאות, בעיקר נוכח אי הבהירות בנוגע למחברי הדוח. יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין, אמר לכאן חדשות כי "לא מקצועי ולא רציני שיוצאים דוחות אפידמיולוגים מאמ"ן שאף איש לא חתום עליהם, קל וחומר שאף איש מקצוע מהתחום הרלבנטי לכך, היינו מתחום מדעי האפידמיולוגיה בבריאות".

מתוך הדוח

בדוח נכתב כי "מצב עניינים זה עלול להוביל להחלטות משקיות קשות מאוד, עד כדי בחינת חידוש סגר כולל. להערכתנו, ניתן יהיה להימנע מהן על ידי צעדים מתונים כמפורט בהמשך, אך זאת רק אם יבוצעו בימים הקרובים". 

החוקרים הציעו מספר צעדים שיובילו לדעתם לעצירת המגמה וביניהם שקילה מחדש של ההקלות האחרונות על המשק, הגברת האכיפה וההסברה, שליחת מבודדים למלוניות וחיזוק מערך התחקור האפידמיולוגי באופן שיביא לקטיעה מהירה יותר של שרשרת ההדבקה.

מחברי הדוח לא התעלמו ממחיר כלכלי שעלול להתווסף להמלצותיהם, אולם טענו כי "ללא ביצוע מהיר והחלטי של צעדים אלה, אשר עלותם המשקית מצומצמות באופן יחסי, מדינת ישראל עלולה בעוד כחודש להידרש להחלטות כלכליות וחברתיות כואבות בהרבה".

פרופ' חגי לוין, המתמחה במחלות זיהומיות, אמר לכאן חדשות כי "הניתוח עצמו הוא לעיתים לא מקצועי, ולפעמים שגוי. לדוגמא, בדוח האחרון אין התייחסות דיפרנציאלית לפיזור התחלואה בארץ, ואין קשר ממשי בין הממצאים להמלצות".

הדוח הקודם של מרכז המידע והידע פורסם ביום שלישי האחרון, והזהיר את הממשלה מפני צעדי הקלות נוספים על המשק. בדוח נכתב שמספר החולים החדשים שמצבם קשה דומה בהיקפו למספרם בתחילת הגל הראשון, והעובדה הזו עלולה להצביע על כך שהיקף התחלואה גבוה מכפי שנראה. הממשלה לא קיבלה את ההצעה לעצור את ההקלות, ואתמול אושר מתווה פתיחת התרבות והבידור למופעים ואירועים. 

לראשונה מאז הגל הראשון: מספר הנדבקים היומי חצה את ה-300

מניין המתים עלה הבוקר באחד ל־305 בני אדם, כך על פי נתוני המל"ל. מספר החולים הפעילים עלה ב־39 בני אדם ל־4598. מניין החולים מאז תחילת המגפה עומד על 20,533. על פי הנתון של משרד הבריאות מאתמול בסביבות 10:00 בבוקר, חלה עלייה של 290 חולים בקצת יותר מיממה. לפי המל"ל, אתמול התבצעו 12,766 בדיקות בלבד – מדובר במספר נמוך של בדיקות לעומת הימים הקודמים. מניין המחלימים עלה ב־13 ל־15,630 בני אדם.

אתמול פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי מספר חולי קורונה בישראל הכפיל עצמו בתוך ארבעה ימים בלבד. במסיבת העיתונאים שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו בעת ההחלטה לפתוח מחדש את המשק, הוא הגדיר 300 חולים חדשים ביום כשלב שבו בולמים את החזרה לשגרה. כעת מספר הנדבקים גבוה הרבה יותר, אך המדיניות לא השתנתה.

בד בבד, שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע כי מערך החקירות האפידמיולוגיות יתוגבר בכ־300 בני אדם. זאת במטרה לזהות במהירות את שרשרות ההדבקה ולקטוע אותן. יחד עם זאת, גורמים במשרד הבריאות טוענים כי הבעיה לא נמצאת במערך הזה. 

על אף העלייה בנתוני התחלואה, לא נראית עלייה דרמטית במספר החולים קשה והמונשמים. לדברי, ראש המחלקה למחלות זיהומיות בתל השומר, פרופסור גליה רהב, עוד מוקדם מדי לקבוע. פרופסור רהב אמרה לירון דקל ב"השבוע" כי בדרך כלל החולים מדרדרים אחרי שבועיים של מחלה, "תמותה או הנשמה מופיעה הרבה יותר מאוחר".