ליקוי החמה מעל שמי הודו, הבוקר
צילום: אי-פי

לא, זה לא הירח: כך נראה ליקוי החמה בישראל ובעולם

ליקוי החמה הגיע לשיאו בשמי הארץ בשעה 8:20, השמש נראתה כחצי ירח
מערכת כאן חדשות
21 ביוני 2020
05:19
עודכן ב 09:45

הבוקר (ראשון) - היום הארוך בשנה - נראה בשמי הארץ ליקוי חמה חלקי, כשהירח עבר בין כדור הארץ לבין השמש. שיא הליקוי נראה מעל צפון הודו, ובגלל שישראל ממוקמת צפונית למסלול שיא הליקוי, כאן ראינו את הירח דרומית יותר ביחס לדסקת השמש. הוא כיסה רק את חלקה הדרומי, מה שהעניק לה מראה של חצי ירח, כשרק כ-35% משטחה כוסה.

צפוי בליקוי החמה בישראל 

צפו בליקוי החמה בעולם 

דוקטור יגאל פת-אל מהאגודה הישראלית לאסטרונומיה הסביר על הליקוי בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "השיא הוא בהודו שם הירח מכסה כמעט את כל השמש. אנחנו מקבלים רק שאריות. ב-2027 יהיה ליקוי כמעט מלא בישראל ויהיה עוד ליקוי דומה ב-2022.  הירח עובר בינינו לבין השמש ומסתיר כמעט את כולה". 

האזינו לריאיון עם ד"ר יגאל פת-אל

בשיא הליקוי הופיעה טבעת שעטפה הדסקה האפלה של הירח. "בליקוי חמה מלא, הגודל הזוויתי של הירח ושל השמש, כפי שהם נראים מכדור הארץ, כמעט זהה, והירח יכול לכסות את כל דסקת השמש", מסבירים בסוכנות החלל הישראלית. אך הליקוי הנוכחי היה חלקי. "כדור הארץ מצוי אומנם סמוך לנקודה הרחוקה ביותר מהשמש במסלולו, ולכן גודלה הזוויתי של השמש קטן מהממוצע, אלא שגם הירח מצוי סמוך לנקודה הרחוקה ביותר במסלולו מאיתנו – ולכן אינו מכסה את כל דסקת החמה.

בשנת 2027 צפוי להיות ליקוי חמה כמעט מלא שייראה בשמי הארץ. ליקוי החמה הבא בישראל שיהיה מלא ייראה רק בעוד 160 שנה. יש להיזהר מצפייה בשמש בזמן ליקוי החמה, ואף בכלל, בלי אמצעי הגנה מיוחדים. מה שעלול לגרום לנזק בלתי-הפיך לראייה.


ישראלים צופים בליקוי חמה חלקי עם משקפיים מיוחדים, ירושלים 2015 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

תגיות:
חלל