ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי הביקורת, אמ"ן בדוח נוסף: סיכון גבוה להדבקה בחללים סגורים

בדוח ממליצים באמ"ן להגביל אירועים כך שיתקיימו בעיקר בשטח פתוח - ולהגביר את האכיפה על עטיית מסכות • משרד הבריאות הורה למנהלי בתי החולים לפתוח מחדש את מחלקות הקורונה • המשנה למנכ"ל משרד הבריאות לכאן רשת ב: "צריכים להתרגל לחיות בצל קורונה, אין סיבה לחזור אחורה" • יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור על הדוח הקודם: הנתונים פשוט שגויים
גילי כהן
21 ביוני 2020
07:30
עודכן ב 09:14

פרסום ראשון: אחרי הביקורת, דוח נוסף של מרכז המידע של אמ"ן שהופץ הבוקר (ראשון) מזהיר כי יש סיכון גבוה להדבקה בחללים סגורים - וממליץ להגביל אירועים כך שיתקיימו בעיקר בשטח פתוח - ולהגביר את האכיפה על עטיית מסכות. כמו כן, הדוח ממליץ על יצירת חציצה פיזית בין השוהים בחללים משותפים וקורא למקד את ההסברה לציבור בסיכון הגבוה להדבקה בחלל סגור. 

ראש אגף רפואה במשרד הבריאות, ד"ר סיגל ליברנט טאוב, הורתה הבוקר למנהלי בתי החולים לפתוח מחדש את מחלקות הקורונה. במכתב שהעבירה למנהלים נכתב כי לאור עלייה מחודשת בתחלואה בקורונה בשבועות האחרונים, עלייה במספר החולים הקשים ובמספר אנשי הצוות הנמצאים בבידוד, יש להיערך לפתיחה של מחלקת אשפוז אחת ייעודית לקורונה בבית חולים על פי מספר החולים והמאושפזים באיזור, לרענן את ההנחיות לצוותים בנושא מיגון, עבודה בקפסולות והפרדה בין מיון נשימתי ומיון כללי וכן להעביר סטטוס היערכות לתרחיש קיצון שנשלח לכל בית חולים בהיבט של בינוי, תשתיות וכוח אדם.

סגן שר הבריאות, יואב קיש מהליכוד אומר כי יש להחזיר מיד את איכון השב"כ לאיתור חולי קורונה וכי הזוי שהאיכון המשמש לקטיעת שרשרות ההדבקה עדיין לא הוחזר. בראיון בתכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב אמר קיש כי יש לעשות בענין זה חקיקת בזק. אין היום כלי אחר מיידי שיכול לסייע בעניין הזה, עובדים על פיתוחים אך זה הכלי המיטבי להכניס לבידוד אדם שהיה ליד חולה, דברי קיש.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו התייחס הבוקר לדוח אמ"ן שפורסם אתמול שהזהיר מפני מאות מתים מקורונה בתוך חודש ושנטען בו כי יש לשקול הטלת הגבלות נוספות על הציבור. "אין סיבה לחזור אחורה, אנחנו יכולים לפתוח את המשק", אמר גרוטו בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב. "חייבים להתרגל לחיות בצל הקורונה ויחד עם זאת להילחם כפי שאנחנו יודעים: חקירות אפידמיולוגיות, איתור מקרים, מסכות".

"הסמנטיקה פחות חשובה, גל שני או לא, אנחנו מסתכלים על זה ורואים עלייה בהיקף התחלואה בימים האחרונים", אמר גרוטו. "אנחנו עכשיו סביב 300 מקרים חדשים ביום. לא משנה אם קוראים לזה גל או לא. אנחנו צריכים להתכונן לעלייה ולבלום אותה".

האזינו לריאיון עם פרופסור איתמר גרוטו

"צריך לזכור שאנחנו מדברים על מצב שבו אנחנו כבר לא בעולם שהיינו בו בתחילת האירוע", הוסיף גרוטו. "יש את התו הסגול שמאפשר לעשות את האירוע במסגרת הכללים. צריך להקפיד עליהם".

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופסור חגי לוין, התייחס לדוח של מרכז המידע של אמ"ן שפורסם אתמול, ומתח ביקורת על הדברים: "אני מקווה שלא יהיה כאן ליקוי מאורות. הדוח לא חתום על ידי אף אחד. אם מסתכלים על הנתונים עצמם, הדוח מעודכן על נתוני תמותה של לפני חודש, לא מבין איך אפשר להוציא דוח בלי נתונים עדכניים והנתונים פשוט שגויים. אין שום ביסוס מתמטי אפידמיולוגי שיטתי לטענה הזו. אני קורא למנכ"ל משרד הבריאות להכפיף מקצועית את מרכז הידע למרכז הלאומי לבקרת מחלות כדי שאנשי מקצוע אפידמיולוגית לעבור על הדברים". 

"צריך להתמקד באופן נקודתי, לזהות מוקדי תחלואה ולטפל בהם. לחזק את החקירות האפידמיולוגיות בשטח שנעשות על ידי לשכות הבריאות. חייבים לתגבר אותם באנשי מקצוע מתחום האפידמיולוגיה. הצוותים שם עושים עבודה מעולה אבל קורסים תחת העומס", הוסיף לוין. "אנחנו מחזקים את אנשי מערכת הבריאות, את השר והמנכ"ל שיעמדו על שלהם, וידאגו שהמדיניות תהיה מקצועית, ומבוססת על ראיות ולא על פחדים". 

בנוסף לכך, דוח חדש שהוגש למנהלת תוכנית החירום "מגן אבות ואמהות", מזהיר מפני תחלואה בקורונה בקרב קשישים במוסדות דיור מוגן. הדוח ממליץ על שורת צעדים כדי להקטין את הסיכון. מחבר הדו"ח, פרופסור איתן פרידמן, קורא לערוך בדיקות קורונה יזומות לדיירים ולאנשי צוות ולבנות מסלול מהיר לקבלת תשובות. כמו כן, הומלץ לערוך בדיקות נשאות לקורונה גם למבקרים בטרם הגעתם למתחם וכן לבצע בדיקות סרולוגיות לכל הדיירים והעובדים.