-

מי קובע אם אנחנו נמצאים בגל שני או לא?

כולם מפחידים אותנו שישראל דוהרת לעבר גל שני של תחלואה, אבל בתכלס - אף אחד לא טורח להסביר לציבור מה זה אומר
שאול אמסטרדמסקי
21 ביוני 2020
18:56

אנחנו בגל שני? מה בכלל ההגדרה של גל שני ומי קובע אם אנחנו שם או לא? אם אני לא יודע, זה אומר שגם אימא שלי לא יודעת. ואם אימא שלי לא יודעת, זה אומר שאף אחד לא יודע. אני לא מבין איך זה יכול להיות. אם אנחנו בגל שני, או ממש כפסע מגל שני, עלולות להיות לזה השלכות כלכליות מרחיקות לכת ואנחנו צריכים לדעת.

רק שאף אחד לא מנהל את האירוע הזה. כשהתחלנו לצאת מהסגר, ראש הממשלה הגדיר כמה פרמטרים שאם נחצה אותם בטעות - זה אומר שאנחנו חוזרים אחורה. חצינו כבר כמה מהם. אתמול יצא מסמך של חיל המודיעין שאומר שישראל נכנסת בימים אלה לגל שני. ואז כולם קופצים עליהם ומכחישים את המסמך הזה. מצד שני, פותחים את הרכבת ועדיין מסירים הגבלות נוספות. חבר'ה, אני לא מבין איפה אנחנו נמצאים.

כתבתו באירופה אנטוניה ימין מספרת איך זה עובד בגרמניה: עוד לפני הקורונה, שלוש פעמים בשבוע יש מסיבת עיתונאים ענקית. כל הדוברים המרכזיים של הממשלה, מהקצנלרית ומטה, מגיעים לבית העיתונאים, יושבים במשך שעות ועונים על כל שאלות העיתונאים, עד האחרונה שבהן. שלוש פעמים בשבוע באופן קבוע.

בישראל אנחנו מחכים שפעם בשבועיים ראש הממשלה יקפוץ, ואז אחריו שר האוצר, ותמיד זה מין נזיפות ילדותיות כאלה של "לא לבשתם את המסכות שלכם היום, אז יהיה לנו סגר מחר". זו לא דרך לנהל מגפה בסדר גודל של פעם במאה שנה. אם זה אירוע רציני, תנהלו אותו בצורה רצינית. ואם זה אירוע לא כזה מפחיד, ולא כזה רציני, אז תגידו את זה ונמשיך הלאה בחיינו.

אם קיבלתם החלטה שלא כל כך אכפת לנו מהמחיר הבריאותי, שאנשים יהיו חולים, שאנשים ימותו, אז תגידו את זה, שנדע.