בדיקות קורונה בדרום תל אביב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות: לא חושב שצריכים ללכת לסגר

פרופ' חזי לוי כינס תדריך על רקע העלייה בתחלואה והדוח של אמ"ן בנושא: "יש יותר חולים צעירים מאשר בעבר, והם מפוזרים ביותר מ-50 יישובים - מה שמלמד על התפשטות קהילתית רחבה. חייבים להגדיל את האכיפה"
דקלה אהרן-שפרן
21 ביוני 2020
18:34
עודכן ב 18:37

ברקע העלייה בתחלואה והחשש מגל שני של התפרצות נגיף קורונה, מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי מקיים בשעה זו (ראשון) תדריך לעיתונאים במשרד הבריאות בירושלים. "אנחנו מודאגים ממספר החולים היומי", אמר פרופ' לוי. לצד זאת אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי הוא אינו חושב שצריך לחזור לסגר.

פרופ' לוי הוסיף: "יש כמה שינויים בדפוסי התחלואה - יותר חולים צעירים מאשר בעבר, והם מפוזרים ביותר מ-50 יישובים, מה שמלמד על התפשטות קהילתית רחבה. אם בעבר היו חולים רבים ששבו מחו"ל, כיום זה לא קיים ויש הדבקה קהילתית – אתגר כבד לקטיעת שרשרת ההדבקה.

"יש להגביר הסברה בכל השפות ולכל האוכלוסיות. עניין חשוב נוסף הוא הקפדה על עטיית מסכה, שמירת מרחק והגיינה. אין תחליף לזה, ומשכך הדבר חייבים להגביר את האכיפה. חייבים לבצע בדיקות על פי מדיניות מקצועית ברורה".

עוד אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי "אנחנו חיים עם המחלה. אנחנו יכולים לה, אבל חייבים לפעול במשנה זהירות ולהקפיד על ההנחיות. אלה הדברים שישמרו עלינו מפני הסגר. ניתן להשטיח את העקומה ולהתקיים בצל הקורונה, כי צפוי לנו זמן רב עד שיתפתחו חיסונים ותרופות מתאימות". על דוח אמ"ן אמר כי "זה נייר עבודה חשוב, והתרחיש הזה הובא אלינו עוד טרם פרסומו, וזה חלק מסך העובדות והשיקולים".

בתשובה לשאלת כאן חדשות אמר פרופ' לוי כי "החומרים עבור ביצוע הבדיקות לא יחסרו. קיבלנו תקנים לעובדי מעבדה שיוכלו להגביר את המשמרות ולעשות עוד בדיקות. אני צופה שגם מבחינת ציוד וגם מבחינת עובדי מעבדה נוכל לעמוד בזה. המתנו עד לתיקוף הערכות הסרולוגיות כדי לבדוק מגע עכשווי במחלה וכן יצירת נוגדנים נגד הנגיף, ולכן עושים כעת כ-75 אלף בדיקות סרולוגיות".

יו"ר ההסתדרות הרפואית: "נושא ההסברה לקוי ונכשל"

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסדרות הרפואית, גם התייחס היום לחשש מגל שני, ואמר בריאיון לתוכנית ערב ערב בכאן 11 כי "המצב לא בשליטה. היה צפוי שנעלה אבל לא היינו צריכים לעלות לממדים האלה אילו נקטנו באמצעים נוספים. חייבים לאכוף את הוראות שניתנות, זה לא משחק".

עוד אמר פרופ' ציון כי "קשה לי לקבל את הדוח של אמ"ן, כי כל המודלים והספקולציות שהיו עד היום נכשלו. נושא ההסברה לקוי ונכשל כי הציבור קיבל מסרים כפולים. חייבים להקים רשות הסברה".

נתניהו: אכנס מחר את קבינט הקורונה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לעלייה בתחלואה, וכן לדוח אמ"ן שפורסם אתמול והזהיר כי ישראל נמצאת בפתחו של גל שני, ואמר כי הוא צפוי לכנס מחר את קבינט הקורונה כדי לדון בצעדים הנדרשים. "אם לא נשנה מייד את התנהגותנו בעניין מסכות ומרחק, אנחנו נביא על עצמנו את השבת הסגר", אמר נתניהו.

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ אמר בפתח הישיבה כי אסור שנהיה היסטריים בנושא הקורונה: "חייבים להיות אחראיים ולקדם את ההנחיות שלנו. הקורונה תמשיך ללוות אותנו בשנה וחצי הקרובות. המתח ימשיך ללוות אותנו בשנה וחצי שנתיים הקורובות".

בדוח שפרסם אתמול מרכז המידע והידע הלאומי למלחמה בקורונה של אגף המודיעין, נקבע כי קצב ההדבקה הנוכחי יביא בעוד חודש לאלף נדבקים ביום ותוספת של מאות נפטרים. נכתב כי "מצב עניינים זה עלול להוביל להחלטות משקיות קשות מאוד, עד כדי בחינת חידוש סגר כולל. להערכתנו, ניתן יהיה להימנע מהן על ידי צעדים מתונים כמפורט בהמשך, אך זאת רק אם יבוצעו בימים הקרובים". 

החוקרים הציעו מספר צעדים שיובילו לדעתם לעצירת המגמה וביניהם שקילה מחדש של ההקלות האחרונות על המשק, הגברת האכיפה וההסברה, שליחת מבודדים למלוניות וחיזוק מערך התחקור האפידמיולוגי באופן שיביא לקטיעה מהירה יותר של שרשרת ההדבקה.

הדוח עורר ביקורת בקרב גורמים במערכת הבריאות, בעיקר נוכח אי הבהירות בנוגע למחברי הדוח. יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין, אמר לכאן חדשות כי "לא מקצועי ולא רציני שיוצאים דוחות אפידמיולוגים מאמ"ן שאף איש לא חתום עליהם, קל וחומר שאף איש מקצוע מהתחום הרלבנטי לכך, היינו מתחום מדעי האפידמיולוגיה בבריאות".

הבוקר הופץ דוח נוסף של אמ"ן, לפיו יש סיכון גבוה להדבקה בחללים סגורים - וממליץ להגביל אירועים כך שיתקיימו בעיקר בשטח פתוח - ולהגביר את האכיפה על עטיית מסכות. כמו כן, הדוח ממליץ על יצירת חציצה פיזית בין השוהים בחללים משותפים וקורא למקד את ההסברה לציבור בסיכון הגבוה להדבקה בחלל סגור. 

כמו כן, אמש פורסם לראשונה בכאן חדשות כי בבתי החולים תל השומר, וולפסון, מאיר ואסף הרופא פותחים מחדש את מחלקות הקורונה בעקבות העלייה בתחלואה, כולל עלייה במספר החולים המאושפזים.