בקעת הירדן
צילום: יניב נדב, פלאש 90

בכיר אמריקני: בטוחים שישראל תשקול עמדת מדינות המפרץ בסוגיית הסיפוח

עוזר שר החוץ האמריקני לענייני המזרח התיכון, דיוויד שנקר: "ישראל קיבלה בעבר החלטות בצורה נכונה בכל הנוגע ליחסיה עם מדינות ערב"
עמיחי שטיין
22 ביוני 2020
07:50

עוזר שר החוץ האמריקני לענייני המזרח התיכון, דיוויד שנקר, אמר בריאיון מיוחד לכאן חדשות כי על רקע האזהרות מצד מדינות המפרץ, ובמיוחד איחוד האמירויות, בסוגיית החלת הריבונות הישראלית בשטחי יהודה ושומרון – "בטוחים שבישראל ייקחו את האמירות כחלק מהשיקולים, כדי לשמור על החזון של תוכנית השלום". כך פורסם היום (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

שנקר הוסיף כי "ישראל קיבלה בעבר החלטות בצורה נכונה, בפקחות, בכל הנוגע ליחסיה עם מדינות ערב". לדברי שנקר, "ישראל קידמה מאוד את היחסים עם מדינות המפרץ בשנים האחרונות על בסיס אינטרסים משותפים. זה לא סוד שמדינות באזור מודאגות מנושא הסיפוח, אני בטוח שכל דרך שישראל תבחר בנושא היא תעשה זאת תוך שמירת החזון המקורי של התוכנית".

בנושא אחר, כשנשאל על סוגיית הגרעין האיראני אמר שנקר שהאיראנים התקדמו בהעשרה כבר זמן מה ללא קשר למשבר הקורונה. יחד עם זאת, ציין שנקר כי "ארצות הברית מחוייבת לקמפיין הלחץ המקסימלי על טהראן. רק לאחרונה הוכרזו סנקציות חדשות על המדינה, מאמין שסנקציות וצעדים נוספים על המדינה יימשכו".

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר בשבוע שעבר בשיחה עם שרי החוץ של האיחוד האירופי כי "ארצות הברית ממשיכה במאמצים להביא להסכמה בין המרכיבים השונים בממשלה". פומפאו הוסיף כי "ארצות הברית תומכת בפתרון שתי המדינות, אך ורק על פי תוכנית טראמפ".

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, הגיע בשבוע שעבר לביקור פתע ברמאללה, ונפגש עם יושב ראש הרשות הפלסטינים אבו מאזן, על רקע כוונת ישראל לספח חלקים מיהודה ושומרון בתחילת החודש הבא. לדברי מקורות פלסטינים, ראש הרשות אבו מאזן אמר לו במוקטעה כי הוא אינו מעוניין בהסלמה, אך הרשות הפלסטינית תקרוס אם ישראל תלך לסיפוח.

בנוסף, שר החוץ אמר כי מלך ירדן העביר מסר לארצות הברית ולישראל ולפיו ירדן לא תוכל להמשיך ולקיים את הסכם השלום עם ישראל אם זו תספח את הגדה.