ענן קינג

דוקותיים | "עשיתי אקזיט במוביט, אבל האקזיט האמיתי שלי זה הספרים"

אקזיט של מאות מיליוני הדולרים לא שינו את חייו של המשורר ענן קניג שהוציא לאור שלושה ספרי שירה, גר לבד בדירה פשוטה ומקריא שירים בפאבים
מערכת כאן
23 ביוני 2020
11:13

‫"הדיו נוזל מהחוד של נוצתו/כשקורא מה שכתב/רואה בחילה".

כך מקריא המשורר ענן שורה מאחד מספרי השירה שכתב והוציא לאור. בערבי השירה בהם הוא משתתף וקורא משיריו למבלים בפאב, ענן תמיד מעדיף להיות אחרון: "צריך להיות טוב, אבל כאילו אתה נותן את הגונג הסופי". למרות שיש אנשים שלא נשארים עד הסוף, הוא רוצה להיות זה שייזכר.
אותו גונג שלו הוא מצפה גם בפעם ה-3,500, משמש גם את ענן וחבריו בחברת הניווט "Moovit" לטובת הכרזה על צירופה של עיר נוספת למאגר השירות שלהם.

"הפנטזיה שלי הייתה כשדמיינתי את הרגע הזה של האקזיט, זה עכשיו לקחת את הדברים ו-וואלה, לטייל ולכתוב, לטייל ולכתוב . הבנתי שרק הידיעה שיש לי את האופציה לעשות את זה, זה כזה משחרר".

"Moovit" הוא יישומון חינמי שעוזר לנוסעים בתחבורה ציבורית להתנייד בצורה יעילה ונוחה. באמצעות השיתופיות ונתוני ה-GPS,  ניתן להגיע בשלל אופציות מגוונות שהתחבורה הציבורית מציעה ליעד הנכסף בעזרת נתונים המתקבלים בזמן אמת. החברה עשתה במאי האחרון אקזיט בסכום המוערך בכמיליארד דולר, וגם ענן יצא נשכר מעסקת הענק.

ענן קניג בן ה-44 הוא אחד מבני המזל שהתחילו לעבוד כבר בהקמתה של מוביט בתפקיד אריכטקט תוכנה. בתור האדריכל הראשי הוא אמור לעצב את התוכנה ולהכתיב סטנדרטים טכניים. הוא קורא לעצמו "המשורר של ההייטק" כאשר כתיבת השירים ועיצוב התוכנה עבורו, אינו רחוקים כל-כך אחד מהשני: "זה תהליך דומה בקטע שזה יצירה", מסביר ענן. הוא עדיין גר בבית צנוע ומפליא למדי, מה שלא כל-כך מסגיר בלשון המעטה, את האקזיט הגדול שעשה -"האקזיט האמיתי שלי זה שני הספרים האלה שהוצאתי".

ענן מציג את שני ספרי השירה החדשים שלו ושל אביו שנפטר לפני יותר משנתיים, כאשר לא מזמן הוא החליט שהגיע הזמן להוציא אותם לאור. קניג מספר על כך שכאשר אבא שלו נפטר בספרד, המשפחה פיזרה את אפרו בים. כך הוא מקריא מספר השירה שלו: "אתה שוכב על מיטת בית החולים, עיניך סגורות, צינורות לאפך, צינורות לוורידיך שמנו לך גלאס. קויאניסקאצי, אל מסע אחרון..."

הוא מנוע מלספר כמה בדיוק הרוויח מהאקזיט, אבל מודה שממש אין לו על מה להתלונן. את הדבר האמיתי שרצה לעשות, ענן יכול כעת לממש במקביל לעבודתו במוביט: "הפנטזיה שלי הייתה כשדמיינתי את הרגע הזה של האקזיט, זה עכשיו לקחת את הדברים ו-ווואלה, לטייל ולכתוב, לטייל ולכתוב. ‫הבנתי שרק הידיעה שיש לי את האופציה לעשות את זה, זה כזה משחרר".

תוך כדי הסיבוב שענן עושה לנו במשרדים של מוביט, הוא מראה לנו את הקונספט שעשו בחדרים המעוצבים, כאשר כל חדר מדמה עיר אחרת בעולם. ענן מספר כי האווירה במשרדים היא משפחתית וחמה: "כשאין פה מגפות אז אתה מרגיש פה כמו ב-בבל. אתה שומע את כל השפות שפחות או יותר יש בעולם". את חוויותיו בחברה הוא משליך על רגשותיו הפנימיים: "נגיד, אם כתבתי איזה משהו גדול ופתאום אני רואה אותו עובד יש מאין, ‫אז כאילו יש לך את ההרגשה הזאת בבטן של 'לגעת באלמוות'. ‫זו התחושה שאתה בעצם השארת משהו בעולם, ומוביט - בוודאי שזו יצירה".