-

תיעוד בלעדי: כך קיבל בכיר ברבנות שוחד, בתמורה לאישורי כשרות ליבואנים

הרב יצחק כהן ארזי היה במשך יותר מ-20 שנים האחראי למתן אישורי כשרות למוצרים מיובאים. אלא שמאחורי התפקיד הבכיר, גילו בלהב 433 נוכל מקצועי לכאורה – שנתן אישורי כשרות בתמורה לשוחד בסך מאות אלפי שקלים
רועי ינובסקי
22 ביוני 2020
20:50
עודכן ב 18:40

בשבוע הבא ייפתח משפטו של הרב יצחק כהן ארזי, שהיה בכיר ברבנות והאחראי לאישורי כשרות ליבואנים. במשך שנים, כך לפי כתב האישום, ביצע ארזי עסקות שוחד בהיקף של 150 אלף שקלים. היום (שני) הובא בכאן חדשות תיעוד בלעדי של עסקאות השוחד, כפי שנקלטו במצלמה הנסתרת ששתלה המשטרה ברכבו של ארזי. הבכיר ברבנות לשעבר טען שמדובר בכסף שהעביר מהיבואנים לצדקה. 

בריאיון לתוכנית ערב ערב בכאן 11 אמר פרקליטו של הרב כהן ארזי, עורך הדין אפרים דמרי כי מרשו לא לקח שקל לכיסו. לדבריו בתחקיר ששודר בחדשות הערב התבצעה "עריכה מגמתית ביותר". "הרב כהן ארזי לא קיבל שום סכום במזומן, גם לאדם מותר לספור כסף - זה לא הופך את זה לשוחד", הוסיף.

התגובות לפרסום התיעוד בכאן חדשות

מהרבנות הראשית נמסר: "מבלי להקל ראש בחשדות לפגיעה בטוהר המידות של העובד, נבקש להזכיר את שנאמר על ידי המשטרה והפרקליטות בעניין - אין חשד להכשלת הציבור וסטייה מן השורה בתחום הכשרות".

עורכי הדין עדי קידר ויובל קינן, המייצגים את היבואן תמיר מוצרי, מסרו: "תמיר הוא הקורבן לסחיטה מתמשכת ושקרית של מי שמתקרא הרב ארזי, שניצל את טוב ליבו ונדבנותו של תמיר בכך שכיזב בפניו כי מדובר בתרומה לנזקקים - מה שהסתבר כשקר מוחלט. מה שמקומם עוד יותר הוא התנהלות הפרקליטות, שלאחר ששמעה טענות אלו וקבלה אותן, החליטה להגיש כתב אישום נגד מרשינו, וכן להפלות אותו מרבים אחרים ששיחדו את הרב והתיק כנגדם נסגר. אנו בטוחים כי בית המשפט יבקר את התנהלות זו של המדינה, ויורה על זיכויו של מרשינו". 

חבר הכנסת אלעזר שטרן מיש עתיד-תל"ם ציין: "אין גבול לבושה. הגוף האמון על שמירה על קיום הלכות היהדות, כופר בכך שזונח את ערכיה הבסיסיים ביותר - 'לא תטה משפט לא תכיר פנים ולא תקח שחד, כי השחד יעור עיני חכמים ויסלף דברי צדיקם'. אני מצר על כך שאין זאת הפעם הראשונה בה אנו עדים לשוחד ברבנות. הייתי מצפה שגוף המסמל את היהדות יעלה לכותרות בזכות פעולתיו לקרב ליהדות על ידי ייצוג ערכיה על היבטיהם השונים". 

בתנועת נאמנו תורה ועבודה הוסיפו כי "המקרה הנוכחי מוכיח שוב עד כמה המונופול של הרבנות בישראל גורם לסיאוב ולשחיתות, ועד כמה ישנו צורך אקוטי ביצירת תחרות בריאה בשירותי הדת, שתביא לניקיון אורוות והתייעלות. אנו מקווים כי הצטברות המקרים תפיל את האסימון למקבלי ההחלטות בישראל, כדי ששירותי הדת יהפכו להיות טובים, נקיים ושקופים יותר עבור כולנו. אנו קוראים לשקיפות ברבנות הראשית, במסגרתה מועצת הרבנות תחשוף את הפרוטוקולים וההחלטות שלה לציבור, לרבות של ועדת הכשרות וועדת הייבוא".