רומן זדורוב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רצח תאיר ראדה: רומן זדורוב הגיש ראיה נוספת, וביקש להשתחרר ממאסר

בבקשה שהוגשה לבית המשפט העליון נכתב כי מדובר ב"ראיה רפואית משפטית חדשה ה'נועלת' באופן הרמטי את ההוכחה בדבר חפותו"
תמר אלמוג
22 ביוני 2020
22:05

רצח תאיר ראדה: רומן זדורוב הגיש היום (שני) ראיה נוספת, וביקש להשתחרר ממאסר. בבקשה שהוגשה לבית המשפט העליון נכתב: "ראיה רפואית משפטית חדשה ה'נועלת' באופן הרמטי את ההוכחה בדבר חפותו".

עורך דינו של רומן זדורוב, הגיש את הבקשה לעליון בטענה שיש לו ראיה שמחייבת שחרור. זאת כהמשך לשורת בקשות וטענות בעבר. העליון הורה לו להגיש מחדש את הבקשה בתוך שבועיים, אם הוא רוצה שתבחן, שכן זו הוגשה ככל הנראה שלא כמו שצריך. זדורוב הורשע ברצח הנערה תאיר ראדה, גם אחרי שהתיק נבחן מחדש וחזר שוב לעליון, על ידי שורה של שופטים. 

לדברי עורך דינו של זדורוב הראיה נובעת מדברים שאמר מנהל המכון לרפואה משפטית בהרצאה שהעביר בימי הקורונה בזום לסטודנטים באוניברסיטה. במהלך ההרצאה הצטרפו תומכים של זדורוב שהתחזו לסטודנטים וניסו לשאול אותו לעמדתו באשר למשך הזמן שיכולה לדמם גופה. בצוות ההגנה של זדורוב מבקשים כעת להשתמש בקטע זה מההרצאה כדי לנסות ולחזק טיעון של זדורוב ולפיו טביעות הנעל בזירה מעוררות סימני שאלה לגבי זהות הרוצח. סוגיית טביעת הנעל עלתה כבר בעבר במשפט ונבחנה בראיות. בהכרעת הדין של העליון נקבע שגם בהתחשב בנתון הזה - אשמתו הוכחה מעל ספק סביר ואף הוזכרה האפשרות כי היא שייכת לאחד המחלצים.

באוקטובר 2019 הגיש עורך דינו של זדורוב, ירום הלוי, בקשה למשפט חוזר בטענה כי  "יש ראיות חדשות למכביר עם סימן קריאה". באפריל האחרון המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט העליון את תגובתה לבקשה, ומסרה כי היא מתנגדת לה.

בתגובת המדינה נאמר כי הרשעת זדורוב מוצדקת וכי "ממילא לא מתקיימת בעניינו אחת העילות המאפשרות קיומו של משפט חוזר לפי החוק". לטענת הפרקליטות - צוות של פרקליטים, שחלקם לא עסקו בתיק בעבר, בחן מחדש את התיק כולל את כל הראיות, את פסקי הדין, את הראיות החדשות לכאורה שצורפו לבקשה ואת נימוקי הבקשה.

עוד נכתב בתשובת הפרקליטות כי "חלק נכבד מבקשתו של זדורוב למשפט חוזר אינו אלא ניסיון לערעור נוסף על פסק הדין בעניינו, והוא שב וממחזר את הטענות שעלו במהלך משפטו ושנדחו על ידי בתי המשפט שהרשיעו אותו".