-
-

הגל הכלכלי: מה המדינה מתכננת לעשות עם חצי מיליון מובטלים?

בקיץ יהיו כאן חצי מיליון מובטלים שכבר הספיקו למצות את כל מה שהחוק נותן להם. רגע לפני שהגל הכלכלי שוטף אותנו, שאול אמסטרדמסקי תוהה מה המדינה מתכננת לעשות איתם – ואם מישהו בכלל עצר לחשוב על זה
שאול אמסטרדמסקי
23 ביוני 2020
18:27

מישהו שלח לי את הסיפור שלו,  וניסיתי לעזור לו, ולא הצלחתי. אבל הבטחתי שאני לפחות אספר אותו, כי אני חושב שהסיפור הזה משקף סיפור רחב בהרבה. הוא שכיר ועצמאי, ההכנסה שלו כשכיר היא לא משהו, אז הוא עובד גם כעצמאי ומשלים הכנסה. וכשבאה הקורונה – ישר הוציאו אותו לחל"ת והוא קיבל דמי אבטלה מהביטוח הלאומי.

אבל אז הגיע הביטוח הלאומי ואמר לו: "תקשיב־תקשיב, תחזיר את המקדמות שלך, אנחנו צריכים לקזז לך מהביטוח הלאומי את ההכנסות שלך כעצמאי". ההכנסות שלו כל כך נמוכות כשכיר, שמה שהוא משתכר כעצמאי פשוט לקח לו את כל דמי האבטלה שהוא קיבל. ועכשיו לא רק שהוא לא מקבל כלום  מהביטוח הלאומי – הוא חייב להם כסף.

הוא פנה אליי וביקש שאני אעזור, ופניתי לביטוח הלאומי, והם אמרו לי: "תשמע, זה החוק, אנחנו מנסים לשנות את המצב, אבל זה מה שיש לנו כרגע". זה סתם סיפור אחד קטן שהולך לאיבוד בתוך אוקיינוס של סיפורים אחרים. ומאוד בקרוב, כך לפי הערכות הביטוח הלאומי בעצמו, הולכים להיות כאן  חצי מיליון מובטלים שדמי האבטלה שלהם ייגמרו. כי הם פשוט ימצו את כל מה שהחוק נותן להם.

השלט הזה עם הכיתוב "להשכרה", ראיתם אותו בעוד המון מקומות, נכון? חנויות נסגרות, עסקים נסגרים, אנחנו דנים כל היום באם מה שאנחנו רואים עכשיו זה גל שני מבחינה בריאותית, כן או לא, אבל האמת שהגל השני הוא גל כלכלי והוא עוד שנייה מציף אותנו. האם לממשלה יש תוכנית לגל הזה? האם יהיו מענקים לעצמאים, כן או לא? האם אנשים יקבלו דמי אבטלה אחרי שנגמר?

אם חוזרים לסגר, מודל החל"ת עובד או לא עובד? יהיו פה עוד מיליון מובטלים או לא? במקום לענות על השאלות האלה, הממשלה והכנסת מקדישות את הזמן לנושאים הרי גורל כמו האם לתת לראש הממשלה  הטבות מס רטרואקטיביות או לא. נראה לי שאנחנו צריכים  קצת לשנות פאזה.