ארכיון
צילום: פלאש 90

דוח אמ"ן מזהיר: התחלואה ביישובים חרדיים גבוהה מאוד ביחס לשאר חלקי הארץ

מהבוקר: הגבלות תנועה בטבריה ובאלעד. בהתאם להגבלות, שיהיו בתוקף למשך שבוע, נאסרה הכניסה אל האזורים המוגבלים והיציאה מהם, אלא לצורכי עבודה או השתתפות בבחינת בגרות • יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא ביטון: "המדיניות היא לסגור את המוקדים כדי לא להגיע למצב של סגר נוסף"
דקלה אהרן-שפרן
24 ביוני 2020
07:46
עודכן ב 08:30

פרסום ראשון: מרכז הידע והמידע הלאומי למערכה בקורונה של אמ"ן מזהיר כי מצב התחלואה ביישובים חרדיים שנבחנו גבוה מאוד ביחס למצב בשאר חלקי הארץ. כך פורסם הבוקר (רביעי) בכאן חדשות. השבוע זוהו בערים בני ברק, אלעד, ביתר עילית, מודיעין עילית ובית שמש כ-14% מכלל החולים החדשים.

בצירוף התחלואה בשכונות חרדיות בערים אחרות בארץ חלקו של המגזר החרדי הינו כ-20% מכלל החולים הפעילים כיום. במרכז מזהירים כי הצפיפות הגבוהה יחסית בערים הללו, הקושי לבודד את החולים והקשרים בין הישובים ובין שכונות חרדיות בערים אחרות בארץ מחייב מתן מענה ייעודי נחוש ומיידי בתחומי האכיפה, הבידוד, ההסברה והסיוע לאוכלוסייה במטרה לעצור במהירות את התפשטות המגפה.

בעיר אלעד ובכמה שכונות בטבריה נכנסות הבוקר לתוקפן הגבלות התנועה, לאחר שוועדת השרים המיוחדת הכריזה עליהן אמש "אזורים מוגבלים" בשל גידול מהיר בשיעור התחלואה בקורונה. האזורים שהוגדרו מוגבלים לתנועה – השטח המוניציפאלי של העיר אלעד והשכונות הבאות בטבריה: רמת טבריה ב', רמת טבריה ג', שכונת 200, שכונת טבריה עילית ושכונת בן גוריון.

בהתאם להגבלות, שיהיו בתוקף למשך שבוע, נאסרה הכניסה אל האזורים המוגבלים והיציאה מהם, אלא לצורכי עבודה או השתתפות בבחינת בגרות. אמש דיווח משרד הבריאות כי ביממה החולפת אובחנו 459 נדבקים חדשים. מצבם של 40 חולים  קשה, ו-27 מהם מונשמים. מספר המתים עלה ל-308.

יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא ביטון התראיינה בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב, והתייחסה לטענות שסוגרים אזורים חרדיים בזמן שגם בת"א יש התפרצות: "המדיניות היא לסגור את המוקדים כדי לא להגיע למצב של סגר נוסף. דרום ת"א דורשת טיפול אבל אנחנו לא סבורים שצריך להטיל הסגר".

שאשא ביטון הוסיפה כי "המשבר הכלכלי חמור אבל אי אפשר לומר שלא נעשה כלום - יש סל סיוע לבעלי עסקים. הוועדה קיימה כמה דיונים לוודא שהכסף מגיע ליעדו. בעלי העסקים מתמודדים עם בנקאים שמחליטים אם הם זכאים לסיוע. אנחנו צריכים לוודא שכל החוליות בשרשרת ממלאות את תפקידן".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ יפעת שאשא ביטון 

יושב ראש ימינה ושר הביטחון לשעבר, נפתלי בנט, התראיין בתוכנית גם הוא, ואמר כי היה ניתן למנוע את ההתפרצות המחודשת: "פרסמתי לפני כשלושה שבועות תוכנית למניעת גל שני, הגשתי אותה לראש הממשלה ולשר הבריאות שעיקרה להקים מערך חירום מיידי, לשלוף את הנשאים ולהימנע בכל מחיר מסגר נוסף.".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ נפתלי בנט

בנט שתחת הוסיף כי "יש להימנע בכל מחיר מהסגר נוסף. אני פוגש אזרחים מן השורה שחרדים לפרנסתם. יש חלופה, אבל הממשלה לא עושה דבר. יש מיליון מובטלים והמדינה במקום לעשות שמיניות באוויר רצה לנשק הסגר ומחריבה את מטה לחמה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי היום עשויים להיכנס לרשימת האזורים המוגבלים ערים נוספות: "אנחנו נבדוק גם יישובים אחרים. הדרך הבטוחה ביותר לעצור את המגפה זה שכל אזרחי ישראל יעטו מסכות וישמרו על מרחק. בכל מקרה אנחנו מחר נדרש ליישובים אחרים ונודיע בהתאם את ההחלטות שלנו".