היישוב אפרת שבגוש עציון
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

נציגי מדינות אירופה במועצת הביטחון: הסיפוח לא יוכר על ידינו

נציגי גרמניה, צרפת ובריטניה איימו בהשלכות על מערכת היחסים עם ישראל • השר אלי כהן: "מעריך שנחיל ריבונות עד סוף ספטמבר" • מזכ"ל האו"ם גוטרש קרא לישראל לנטוש את תוכנית הסיפוח בטענה שהיא מסכנת את הסיכוי לשלום בין ישראל לפלסטינים
נתן גוטמן, גילי כהן וגיא בריצמן
24 ביוני 2020
07:25
עודכן ב 18:07

החלת הריבונות ביהודה ושומרון | שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר היום (רביעי) במסיבת עיתונאים בוושינגטון כי "החלטות לגבי ריבונות ישראל הן החלטות שעל ישראל לקבל, ואנו מדברים עם כל המדינות כיצד אפשר לנהל את זה כדי לקדם את החזון שלנו לשלום". הוא הוסיף כי הוא "מצטער רק על כך שהרשות הפלסטינית סירבה להשתתף ודחתה את זה על הסף". עם זאת, הוא אמר: "יש לי עדיין תקווה שבשבועות הקרובים נוכל להשיג התקדמות אמיתית".

השר כהן: "מעריך שנחיל ריבונות עד סוף ספטמבר"

שר המודיעין אלי כהן מהליכוד העריך בריאיון לתוכנית "ערב ערב": "יש לנו חודשיים-שלושה חלון הזדמנויות להחלת הריבונות. אני חושב שזה יקרה עד סוף חודש ספטמבר". השר כהן הדגיש כי "אף אחד מאיתנו לא יודע מה יקרה אחרי הבחירות בארה"ב, ואף אחד לא מבטיח שבעתיד נוכל לעשות את המהלך הזה".

מזכ"ל האו"ם קרא לישראל לנטוש את תוכנית הסיפוח

שגרירת ארה"ב באו"ם, קלי קרפט, אמרה בדיונה החודשי של מועצת הביטחון של האו"ם על המצב במזרח התיכון כי "תוכניתו של הנשיא טראמפ לשלום במזרח התיכון היא גאונית". לדבריה, "דרוש אומץ רב של הממשל הישראלי כדי להגיע לפשרה בנושא". היא קראה "להנהגה הפלסטינית לשמור על ראש פתוח ולעבוד איתנו כדי לממש את החזון", והוסיפה: "זה לא הסכם מחייב של 'הכל או כלום', אלא הצעה פתוחה".

נציגי מדינות אירופה החברות במועצת הביטחון, גרמניה, צרפת ובריטניה, פרסמו הודעה משותפת בתום הדיון ובה נאמר כי "כל החלת ריבונות מצד ישראל, קטנה כגדולה, תהיה הפרה של החוק הבינלאומי". הן אף מאיימות בהשלכות של המהלך על היחסים עם ישראל: "כולנו נהנים כרגע ממערכת יחסים קרובה עם ישראל ומבקשים להמשיך לעבוד עם ישראל. עם זאת, לאור התחייבויותינו ואחריותנו למשפט הבינלאומי, מהלך הסיפוח לא יוכר על ידינו ויהיו לו השלכות על מערכת היחסים הקרובה שלנו עם ישראל". לדבריהם, "למהלך של סיפוח יהיו השלכות שליליות על ביטחון ויציבות האזור, לרבות ביטחונה של ישראל, דבר שבעינינו לא עומד למשא ומתן".

קודם לכן קרא בדיון מזכיר האו"ם אנטוניו גוטרש לישראל לזנוח את תוכנית החלת הריבונות והזהיר כי היא מסכנת את הסיכוי לשלום בינה לבין הפלסטינים. "אם תיושם התוכנית היא תהיה הפרה חמורה של החוק הבינלאומי ותפגע בסיכוי לחידוש המשא ומתן בין הצדדים", אמר גוטרש. הוא קרא לנציגי הרביעייה הבינלאומית לייצר מסגרת מוסכמת להמשך המגעים בין הישראלים והפלסטינים, בלי תנאים מוקדמים.

במרכז הדיון עמדה סוגיית הסיפוח. בשל כך, באופן חריג, השתתפו בו כמה משרי החוץ של המדינות במקומם של השגרירים. השר לענייני המזרח התיכון במשרד החוץ הבריטי, ג'יימס קלברלי, קרא גם הוא לישראל שלא לבצע את תוכנית הסיפוח המנוגדת לחוק הבינלאומי. קלברלי הוסיף כי פתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה שבה תוכל ישראל לשמר את זהותה היהודית-ציונית.

מטעם ישראל השתתף בדיון השגריר דני דנון. הבוקר אמר דנון בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי "הדיון אמור היה להיות פורמלי אך בגלל נושא החלת הריבונות הפך למשמעותי. אנחנו נערכים לדיון סוער, ואני אביע את עמדתנו לגבי הזכות שלנו להחליט לגבי הריבונות". דנון הוסיף "אני בטוח שראש הממשלה יקבל את ההחלטה הנכונה, ואני אגן על ההחלטה באו"ם".עוד אמר דנון כי "השטח נמצא במחלוקת, אבל אי אפשר להאשים אותנו בכיבוש. אתה לא יכול לספח את מה ששייך לך".

האזינו לריאיון עם דני דנון בכאן רשת ב

בתוך כך, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה היום כי יועציו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החלו הלילה לדון בסוגיית הסיפוח ולבחון אם על הבית הלבן לתת אור ירוק למהלך. בדיונים השתתפו השליח האמריקני לאזור, אבי ברקוביץ', יועצו הבכיר של טראמפ ג'ארד קושנר, היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריין ושגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן. היום יהיה דיון נוסף בנושא הסיפוח ואפשר שהנשיא טראמפ יצטרף אליו.

במקביל, יותר מאלף חברי פרלמנט אירופים חתמו על מכתב התנגדות לצעדי הסיפוח הישראליים, והביעו דאגה עמוקה להשלכות שזה יביא עמו. עוד הזהירו הכותבים שסיפוח ישראלי בשטחים עלול לערער את היציבות באזור, ויאתגר את העקרונות הבסיסיים ביותר שמנחים ביחסים הבינלאומיים שבין מדינות. על המכתב חתומים 1,080 חברי פרלמנט מ-25 מדינות ויזם אותו יו"ר הכנסת לשעבר אברהם בורג.