-
צילום: אי-פי

בכירים במפלגות החרדיות: הצעות חוק הקנאביס ייקברו אחרי הטרומית

החוק צפוי לעבור היום בהצבעה, אך נדרש תיאום של לפחות חמישה משרדי ממשלה כדי לנסח הצעה ממשלתית מוסכמת בנושא. במפלגות החרדיות אומרים שאין בכוונתם לקיים מאבק סביב הנושא כבר עכשיו
זאב קם
24 ביוני 2020
08:48
עודכן ב 11:04

הצעות החוק בנושא הקנאביס והלגליזציה צפויות לעבור היום (רביעי) בקריאה טרומית במליאת הכנסת. אך למרות זאת, בכירים במפלגות החרדיות אומרים שהצעות החוק הללו צפויות להיקבר בהמשך הדרך, ולכן אין בכוונתם לקיים מאבק סביב הנושא כבר עכשיו.

לדברי הבכירים במפלגות החרדיות, לאחר ההצבעה היום בקריאה הטרומית החוקים הללו ייכנסו להקפאה של שלושה חודשים לפחות ולא יוכלו להתקדם בכנסת במהלך החודשים הללו. בנוסף, יידרש תיאום של לא פחות מחמישה משרדי ממשלה כדי לנסח הצעה ממשלתית מוסכמת בנושא, מה שיהיה קשה למימוש. במפלגות החרדיות מתכוונים להפעיל את כובד משקלם כדי לא לאפשר לחוק לעבור בהמשך.

סיעות יש עתיד-תלם ומרצ מהאופוזיציה צפויות לתמוך בהצעות החוק של הקואליציה לאי הפללת צרכני קנאביס. בכך עשויות סיעות האופוזיציה להביא להעברת הצעות החוק של ח"כ שרן השכל מהליכוד וח"כ רם שפע מכחול לבן, למרות התנגדות הסיעות החרדיות.

על פי הצעת החוק, החזקה של קנאביס במקום שאינו ציבורי, בכמות שמוגדרת לשימוש אישי, לא תהווה עבירה פלילית. כמות המוגדרת "שימוש אישי" על פי החוק היא עד 50 גרם סם, או עד 15 זרעים. יחד עם זאת, שימוש בקנאביס בשטח ציבורי, גם בכמות המוגדרת לשימוש אישי, תהווה עבירה שבגינה יינתן קנס בסך 500 שקלים. 

עוד נכתב בהצעת החוק כי אדם שיחזיק בקנאביס בכמות שעולה על השימוש האישי שאושר בחוק, ייקנס ב-2,000 שקלים. נוסף לכך, אדם שהורשע בעבירה של החזקת קנאביס בנסיבות של שימוש עצמי, יהיה רשאי להגיש בקשה ליועץ המשפטי לממשלה לביטול הרישום הפלילי.