אילוסטרציה
צילום: Engin Akyurt, Pixabay

חוק הפעלת איכוני השב"כ אושר בקריאה ראשונה

45 חברי כנסת הצביעו בעד ו-32 נגד • מוקדם יותר אישרה הממשלה פה-אחד את חקיקת אמצעי המעקב • גורמים המעורים בנושא: אחד התנאים הוא הקמת צוות שרים ייעודי שיאשר הפעלה
כתבי כאן חדשות
24 ביוני 2020
11:44
עודכן ב 05:43

על רקע הביקורת הציבורית והעלייה בנתוני התחלואה בקורונה ברחבי הארץ, החוק לשימוש באיכוני השב"כ לאיתור שרשראות הדבקה אושר הערב (רביעי) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. 45 חברי כנסת הצביעו בעד ו-32 התנגדו. בהצעת החוק נאמר כי החוק יחוקק כהוראת שעה לתקופה של שלושה חודשים, ויהיה אפשר להאריכה עוד בשלושה חודשים. 

מוקדם יותר אישרה הממשלה פה-אחד להניח על שולחן הכנסת את טיוטת החוק. הדיון שכונס לאישור המהלך הוגדר כדחוף, ויו"ר כחול לבן בני גנץ נתן אור ירוק לקידום החקיקה. שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר בדיון הממשלה שאין לוותר על כלי אפקטיבי בקטיעת שרשראות ההדבקה לפני שיש חלופה הולמת, כדי לבלום ככל האפשר את ההתפרצות המחודשת ולהגן על בריאותם וחופש התנועה של אזרחי ישראל. לדבריו, ביכולת שב"כ לבצע הצלבות מידע ולהתחקות אחרי מדביקים סדרתיים ואסימפטומטיים שעד היום לא היה ניתן להגיע אליהם. "השימוש בכלים הדיגיטליים הוא קריטי, למען הצלת חיי אדם", הסביר.

גורם שמעורה בפרטים אמר כי אחד התנאים לכך הוא הקמת צוות שרים ייעודי שיאשר את ההפעלה. גורם נוסף הדגיש שלא מדובר בחידוש הפעלת האיכונים באופן מיידי, אלא רק בהכנה לקראת ההפעלה - תוך כדי תיקונים שייעשו בחוק.

שרים שהתנגדו לחידוש הפעלת יכולות שב"כ אמרו לכאן חדשות כי מכיוון שאפליקציית "מגן 2" עדיין לא מוכנה, הם כן יתמכו בחידוש הפעלת שב"כ, אך לפרק זמן מוגבל ועד להשלמת הפיתוח של האפליקציה.

שר התקשורת יועז הנדל מסיעת דרך ארץ אמר הערב בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב, כי הממשלה מחפשת חלופות אזרחיות טובות יותר מאמצעי השב"כ. הנדל הוסיף כי "בינתיים איננו יכולים לשבת בחיבוק ידיים ולאפשר למגפה להתפשט". עוד אמר הנדל כי תמונת המצב המדאיגה מצריכה אמצעי תחת פיקוח הדוק של הכנסת והממשלה.

האזינו לריאיון עם השר יועז הנדל בכאן רשת ב

בדיון שלשום החליטו שרי קבינט הקורונה להציב כמה חסמים ובלמים בדרך לאישור החוק. בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסם אתמול כי הבלם הראשון עליו הוחלט הוא שאם מספרי התחלואה יירדו עד לישיבת הממשלה ביום ראשון ויעמדו על כמאה נדבקים ליום, חוק האיכון יירד מהפרק ולא יובא להצבעה בממשלה. אם מספר הנדבקים ימשיך לעלות והנושא כן יעלה בממשלה, החקיקה בכנסת תובא בשני שלבים.

שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי התייחס אתמול לחוק ואמר כי כל שרי הממשלה שטענו בעד השימוש עושים זאת בחוסר נוחות. "השימוש הזה צריך לעורר בכולנו צמרמורת", הדגיש. "אנחנו עוד לא במצב חירום. אבל אם הברירה היא לסגור את מדינת ישראל שוב או להשתמש בטכנולוגיה - אני כן מעדיף את השימוש".

ראש השב"כ לשעבר יורם כהן אמר אתמול לכאן רשת ב כי חקיקה בנושא כלי האיכון עלולה לחשוף את יכולות שב"כ גם בפני האוייבים של ישראל. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן ציין כהן כי במצב חירום שבו אנחנו נמצאים, זהו זמן ראוי להפעיל את כלי שב"כ לזמן קצוב ותוך מתן מגבלות. לדבריו, "כולנו טובים בדיבור, אבל לממשלה יש אחריות. הרבה מאוד אנשים לא חלו קשה, ואולי גם לא נפטרו, כתוצאה מהשימוש בכלי הזה". 

ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי התייחס גם הוא לסוגייה: "כשיש מצב לאומי של כמעט מלחמה אפשר להשתמש בזה כדי לשמור על שלום הציבור. גם אם רק רבע ייכנסו לבידוד בזכות זה - זה הצלת נפשות. זה לא נכון להכניס את זה בחקיקה ראשית כי כך יהיה אפשר להשתמש בזה גם אחרי הקורונה".

השתתפו בהכנת הידיעה: זאב קם, גילי כהן, עמיחי שטיין ומיכאל שמש