מתוך התיעוד
צילום: דוברות המשטרה

תיעוד: סוטה עם הרכב ופוגע בלוחמי מג"ב במחסום

הדריסה במחסום הקיוסק סמוך לירושלים תועדה במצלמות האבטחה • בסרטון שפורסם הבוקר ברשתות החברתיות נראה אחמד עריקאת בן ה-27 כשהוא אומר שאינו מרגל ושמעולם לא בגד במדינתו
כרמל דנגור
24 ביוני 2020
15:17
עודכן ב 16:08

תיעוד - סוטה עם הרכב ופוגע בלוחמי מג"ב: אירוע הדריסה במחסום הקיוסק ותגובתם של לוחמי משמר הגבול של משטרת ישראל שניטרלו את הדורס תועדו במצלמות האבטחה במקום אתמול (שלישי).

אתמול בשעה 16:00 התרחש אירוע הדריסה שהסתיים בניטרול המחבל אחמד עריקאת. בתיעוד נראה הדורס כשהוא נהג ברכבו והגיע לעבר המחסום. תחילה האט והמתין לשעת כושר, סטה מאמצע הנתיב לצד ואז הגביר את נסיעתו, הסיט את רכבו ב-90 מעלות ושעט לעבר הלוחמים. כתוצאה מכך פגע בלוחמת שנפצעה באורח קל ופונתה לבית החולים. הבוקר היא שוחררה לביתה. 

גורם במשמר הגבול התייחס למספר תיעודים שהתפרסמו הבוקר ובהם נראה החשוד בסערת רגשות בתוך רכבו. הגורם אמר כי "לצערנו בשעות האחרונות גורמים שונים בוחרים להציג את האירוע באופן מעוות לחלוטין ולא כפיגוע דריסה, תוך הטלת דופי בתפקוד הלוחמים וטשטוש מעשיו החמורים של המחבל. מהתיעוד עולה באופן ברור כוונתו של המחבל שהייתה פגיעה בלוחמים. לעיתים קרובות נדרשים הלוחמים לפעול במהירות ולהגיב לאירועי טרור בתוך שניות ספורות בכדי לנטרל את האיום, וכך היה גם בפיגוע שארע אתמול".

בסרטון שפורסם הבוקר נראה אחמד עריקאת מצולם כשהוא אומר כי הוא אינו מרגל ומעולם לא בגד במולדתו. כמו כן הוא אומר כי מעולם לא הסתכל על בנות ולא עשה בושות להוריו. הסרטון הופץ בפייסבוק לאחר התקרית ומכריו טוענים כי צולם לפני מספר חודשים.

"הוצא להורג ונרצח בדם קר"

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת אמר אתמול לכאן חדשות כי הדורס שמת מפצעיו הוא האחיין של אשתו ובן דודו מדרגה ראשונה. לדבריו הוא "הוצא להורג ונרצח בדם קר. נתניהו נושא באחריות".

"אחמד היה שוחר שלום", עריקאת | צילום: אי.פי

לדברי עריקאת, בן דודו, אחמד עריקאת בן ה־27, היה בדרכו להכנות לקראת חתונת אחותו שאמורה הייתה להיערך הערב. "הוא נסע לבית לחם כדי לאסוף אחות אחרת מהמספרה". עוד אמר כי גם אחמד עריקאת עצמו היה אמור להתחתן בשבוע הבא. "אחמד היה אדם שוחר שלום. נתניהו צריך להתבונן במראה, הוא אחראי למצב הזה, כמו גם להריגתו של איאד אל־חלאק בסוף החודש שעבר. במקום לקיים חתונה קיפלנו את סידורי הפרחים והכיסאות והקמנו סוכת אבלים", אמר.

דובר חמאס בעזה, חאזם קאסם, אמר אתמול: "הכיבוש ביצע פשע חדש בהוצאה להורג של אחמד עריקאת". הוא קרא לעם הפלסטיני "לגרש את הכובש מהאדמה הפלסטינית באמצעות התנגדות כוללת". לפני חמש שנים – בדצמבר 2015 – ביצע קרוב משפחה של סאיב עריקאת, תושב אבו דיס וקצין במנגנון המודיעין הפלסטיני – פיגוע ירי לעבר מחסום חיזמה ועריקאת ערך ביקור תנחומים בבית המשפחה.