שר החוץ גבי אשכנזי, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90

גבי אשכנזי בשיחות סגורות: לא יהיה סיפוח בבקעת הירדן

בשבועות האחרונים נודע כי הממשל האמריקני מייחס חשיבות לעמדת גנץ ואשכנזי. לשכת אשכנזי בתגובה: "השר יתמוך רק במהלך שיביא להיפרדות מהפלסטינים שיקודם באופן אחראי, ובתיאום מלא עם ארצות הברית"
מיכאל שמש
24 ביוני 2020
20:45

גורם בכיר המעורה בפרטי תוכנית הסיפוח חשף כי התוכנית העומדת על הפרק מצומצמת בהרבה ממה שהיו רוצים בימין, כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. על פי הגורם הבכיר, בשיחה סגורה שהתקיימה בימים האחרונים אמר שר החוץ גבי אשכנזי כי הוא אינו מעריך שיהיה סיפוח בבקעת הירדן והוסיף כי "כולם מבינים את זה".

השר אשכנזי המעורב במגעים עם האמריקנים בסוגיית הסיפוח ממעט להתבטא בנושא. בשבועות האחרונים גם נודע כי הממשל האמריקני מייחס חשיבות לעמדתם של אשכנזי ושל שר הביטחון בני גנץ.

מלשכת שר החוץ אשכנזי נמסר בתגובה: "השר אשכנזי הבהיר כי הוא יתמוך רק במהלך שיביא להיפרדות מהפלסטינים אשר יקודם באופן אחראי, בתיאום מלא עם ארצות הברית, בדיאלוג עם המדינות השכנות ותוך שמירה על הסכמי שלום קיימים ועתידיים ועל האינטרסים האסטרטגיים והביטחוניים של ישראל".

מוקדם יותר הערב אמר שר החוץ האמריקני מייק פומפאו במסיבת עיתונאים בוושינגטון כי "החלטות לגבי ריבונות ישראל הן החלטות שעל ישראל לקבל, ואנו מדברים עם כל המדינות כיצד אפשר לנהל את זה כדי לקדם את החזון שלנו לשלום". פומפאו הוסיף כי הוא "מצטער רק על כך שהרשות הפלסטינית סירבה להשתתף ודחתה את זה על הסף". עם זאת, הוא אמר: "יש לי עדיין תקווה שבשבועות הקרובים נוכל להשיג התקדמות אמיתית".