-
צילום: אי-פי

בין המפוטרים בערוץ הכנסת: עובדת שהתלוננה בעבר על הטרדה מינית

עובדת שהתלוננה לפני כשנה שעובד בערוץ הטריד אותה מינית, פוטרה לאחרונה בעילה של אי אמון, על רקע הדלפת הריאיון עם עפר שלח - והגישה תביעה. תגובת ערוץ הכנסת: אין קשר בין המקרים
נופר משה
25 ביוני 2020
07:54

עובדת שפוטרה לאחרונה מערוץ הכנסת על רקע פרשת הריאיון עם ח"כ עפר שלח, התלוננה לפני כשנה על הטרדה מינית מצד עובד אחר בערוץ. כך פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" (חמישי) עם רן בנימיני בכאן רשת ב.

העובדת, עורכת בערוץ, פוטרה מעבודתה אחרי שסירבה להיבדק בפוליגרף, בניסיון של הנהלת הערוץ להתחקות אחר מקור הדלפת ריאיון שצולם עם ח"כ שלח, ונגנז. היא הגישה תביעה בנושא לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים. ארגון העיתונאים הגיש לבית הדין בקשה להצטרף לתביעתה. יו"ר הארגון יאיר טרצ׳יצקי אמר בהודעה שפורסמה כי "מערכת הערוץ הפכה בשבוע האחרון למופע אימים, והכל בחסות משכן הכנסת. לא יעלה על הדעת שכך תפעל מערכת עיתונאית".

ח"כ עפר שלח התייחס לנושא הפיטורים, וכתב בטוויטר: "‏לא היה לי שום קשר לחקירת העובדים בערוץ הכנסת וכמובן גם לא לפיטוריהם, עליהם קראתי בתקשורת. אבל מכיוון ששמי שורבב לעניין, אני חושב שצריך לשקול מחדש פיטורים של אנשים בעת משבר שכזה".

לפני מספר חודשים התלוננה העובדת כי עובד אחר בערוץ הטריד אותה מינית בפומבי והתלוננה על כך בפני מנהליה. לפי עדויות של שני עובדים אחרים, המנהלים "גררו רגליים" ולא טיפלו באופן מיידי בתלונה.

לפני כחודש נדרשה העובדת לעבור בדיקת פוליגרף בנושא הריאיון הגנוז עם ח"כ שלח. בריאיון שהוקלט לתוכנית "שחור ולבן" בהנחיית משה גלסנר ואבי בלום, השתלח שלח באופן בוטה במגישים ששאלו אותו על טענות לאיסוף חומרים על בני גנץ מצד חברים בכחול לבן בזמן מערכת הבחירות.

הנהלת הערוץ החליטה לגנוז את הריאיון ולא לשדרו, אולם כשזה הודלף לרשת, החלה בבירור מקור ההדלפה. כשהעובדת זומנה לפוליגרף כחלק מהבירור, הודיעה כי היא מסרבת לעבור את הבדיקה ובשל כך זומנה לשימוע לפני פיטורים. ערב השימוע נמסר לה כי תלונתה על הטרדה מינית טופלה, והוחלט להשאיר את העובד שנגדו הוגשה התלונה בעבודה. 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב גם הוא על הנושא, וכתב בטוויטר: "פיטורי שתי העובדות המסורות מערוץ ‎הכנסת רק בשל כך שסירבו להלשין על מי שהדליף את סרטון ההתפרצות של עפר שלח, הם בלתי מתקבלים על הדעת. במצב הזה לא אוכל לתת ידי לכך ולהמשיך להתראיין בערוץ. אני קורא ליתר חבריי בכנסת להצטרף אליי ולהודיע כי לא יתראיינו בערוץ עד שהנהלתו תתעשת ותחזור בה".

שר התקשורת יועז הנדל מתח אתמול ביקורת על יחסה של הנהלת ערוץ הכנסת לעובדיה, והתייחס בין היתר להחלטה לשלוח את עובדי הערוץ לבדיקת פוליגרף. מערוץ הכנסת נמסר בתגובה: "העובדת סיימה את עבודתה בערוץ הכנסת בשל אירועים חמורים שהובילו למשבר אמון עמה והובילו לסיום העסקתה בהתאם להוראות הדין. תלונתה של העובדת נוגעת לאמירה שנאמרה לה לפני למעלה מחצי שנה וטופלה באופן מקצועי, יסודי ועל פי דין ומסקנות הדוח שהוגש בעניין יושמו. אין קשר בין המקרים".