מחאת העובדים הסוציאליים

יו"ר איגוד העו"סים: "אם לא יהיה שינוי – נשבות"

אלפי עובדים ועובדות סוציאליים מוחים מול הכנסת • במסגרת המחאה חסמו המפגינים והמפגינות את כביש הגישה שמוביל למשרד ראש הממשלה, וקראו: "השכר לא נורמלי, צריך כאן הנשמה"
נופר משה־פרדו
25 ביוני 2020
11:16

מחאת העובדים הסוציאליים: אלפי עובדות ועובדים סוציאליים מפגינים היום (חמישי) בקרית הממשלה בירושלים ומוחים על תנאי העסקתם. המפגינים צועקים: "העומס לא נורמלי, השכר לא נורמלי, צריך כאן הנשמה".

ענבל חרמוני, יושבת ראש איגוד העובדים הסוציאליים אמרה כי אם לא יחול שינוי תיפתח שביתה: "אם לא יהיה שינוי משמעותי נשבית את השירותים החברתיים בישראל. בלב כבד נצא לשביתה כללית". הבוקר חסמו המפגינים את כביש הכניסה למשרד ראש הממשלה ולאחר מכן עברו להפגין מול הכנסת. 

חרמוני סיפרה לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב על תנאי העובדים: "בתקופה האחרונה ישנה החמרה בתנאים שלנו, ויש לחץ מאוד גדול על כל עובד סוציאלי. העומס הוא עצום. אני מגיעה לקצה כמות המקרים שיש לי. יש לי המון תיקים, אני לא מספיקה להגיע להכל. לי כרגע יש 150 משפחות, ויש עוד עו"ס שאני מחליפה בחופשת לידה שלא הצלחנו להחליף אותה וגם לה יש 150 תיקים. השכר שאני מרוויחה לא משקף את העבודה. זה לא משנה אם אני אעשה תואר שני, קורסים או השתלמויות".

אתמול פורסם כי נרשם זינוק במספר התיקים החדשים שנפתחו ברווחה מאז שהוסר הסגר. במשרד הרווחה עדכנו כי בשבוע השלישי של חודש יוני נפתחו במחלקות לשירותים חברתיים ברחבי הארץ 1,665 תיקים - עלייה של 61% ביחס לאותה תקופה בשנה שעברה. 

מנתונים שריכז המשרד מכל המחלקות לשירותים חברתיים ברחבי הארץ עולה כי ב־63 יישובים טיפל כל עובד סוציאלי ביותר מ־300 מטופלים בממוצע, נכון לחודש אפריל. מהסתכלות במפה עולה כי היישובים במצב הקשה ביותר הם היישוביים הבדואים בדרום הארץ. שיאנית העומס היא המחלקה לשירותים חברתיים ביישוב תל־שבע שבה ישנה עובדת אחת על 758 מטופלים. ברהט ישנם 699 מטופלים לכל עובדת ובלקייה 599.

עוד עולה מהנתונים כי רוב היישובים שבהם העומס הוא הגדול ביותר נמצאים בקרב החברה הערבית והחברה החרדית. ביישוב החרדי רכסים ישנם 544 מטופלים לכל עובדת סוציאלית, באלעד 368, בביתר עלית 375 ומודיעין עלית 341.