יהודה וקסמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שליט בהלווית יהודה וקסמן: "מודה לו כל החיים"

נפטר אביו של נחשון וקסמן שנחטף ונרצח על ידי חמאס לפני 26 שנה • החייל ששוחרר משבי חמאס הגיע לחלוק כבוד אחרון לאיש שאישר לכלול את רוצח בנו נחשון בעסקת שליט • אלמנתו אסתר אמרה: "הוא רצה כבר ללכת, סבל יותר מדי". רה"מ נתניהו: "חינך ולימד לערכים, לתורה ולאהבת העם והארץ"
שירה הדס נקר
25 ביוני 2020
13:58
עודכן ב 21:10

יהודה וקסמן הלך היום (חמישי) לעולמו בגיל 73 בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים - 26 שנה לאחר חטיפת ורציחת בנו נחשון בידי חמאס. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בגבעת שאול בירושלים. אלמנתו אסתר ספדה: "איך מדברים על סוף החיים של אדם שהיה כולו חיים איש אשכולות, איש שסיקרן אותו הכל. אחרי רצח בננו היקר שימש דוגמה ומופת לכל עם ישראל. כולם זוכרים את המילים שלו אז - 'הקדוש ברוך הוא אמר לא'".

אלמנתו הוסיפה: "אני מאמינה שהוא ונחשון עכשיו ביחד ושיהיו מליצי יושר לכל עם ישראל. כל הימים שנחשון הוחזק כבן ערובה, יהודה פעל סביב השעון בכל דרך אפשרית להציל אותו, לשווא. הוא רצה כבר ללכת, הוא סבל יותר מדי וביקש אפילו שאתפלל שהשם ייקח אותו".

גם גלעד שליט, שבין המחבלים ששוחררו על מנת להשיבו משבי חמאס, היה גם המחבל שרצח את נחשון וקסמן, הגיע לחלוק כבוד אחרון. "שמעתי על האחווה שלו לזולת. ועל הוויתור שלו לשחרור של המחבל שרצח את בנו בעבורי. זו  גבורה אצילית מעוררת השראה. הם עשו עבורי משהו לא מובן מאליו שאני והמשפחה מודים עליו כל החיים, ותמיד נזכור אותו", אמר שליט בריאיון לכאן חדשות.

בהודעה שבית החולים פרסם נכתב: "בני משפחתו, ילדיו ורעייתו ביקשו למסור לציבור - 'אבינו נגאל מיסוריו, כשהשירות הפליאטיבי בהדסה עשו ממש חסד של אמת, בעזרה בהקלה על הסבל ועל הכאבים. בזכותם הוא נפטר כשהוא לא סובל. זה הדבר שהיה עבורו ועבורנו הכי חשוב ומשמעותי'".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ספד לו: "נזכור את יהודה, איש אמונה ושלום, חם ורגיש. אבא, שהיה לנו גם למורה דרך שכל חייו ביקש כי תחושת האחדות ששרתה בנינו בשעות הקשות בהן המתנו לבשורה על גורלו של נחשון, לא תתפוגג אף פעם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו: "אחרי הרצח הנורא, יהודה בחר בחיים - חינך ולימד לערכים, לתורה ולאהבת העם והארץ". ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ספד לו: "יהודה היה דוגמה ומופת לאב מסור שקם מתוך כאב עצום והמשיך עם החיים למרות האסון הכבד. תנחומיי לאסתר ולבני משפחת וקסמן".

נחשון וקסמן נחטף באוקטובר 1994 בעת שהמתין בצומת הטייסים שליד יהוד לטרמפ שייקח אותו לבית של ידידה שלו ברמלה. הוא עלה למכונית ובה ארבעה מחבלים מארגון חמאס שהתחפשו למתנחלים יהודים. המחבלים לקחו את וקסמן לביר נבאלא שמצפון לירושלים כבן ערובה. למחרת יום חטיפתו העבירו החוטפים לרצועת עזה קלטת וידאו שבה צולם וקסמן כשאקדח מוצמד לרקתו, מבקש מראש הממשלה דאז יצחק רבין שישחרר את השייח' אחמד יאסין ועוד 200 אסירים ביטחוניים.

אין כמעט אדם בישראל שלא זוכר איפה הוא היה ברגע שבו שודרה קלטת הווידיאו של נחשון וקסמן. היו אלה שישה ימים באוקטובר 1994, שנחרטו בזיכרון הישראלי כסרט מתח עם הסוף הכי נורא שיכולנו לדמיין, וכזה שיהדהד תמיד בכל עסקת חטופים מול ארגוני הטרור.

יהודה וקסמן סיפר בריאיון בכאן 11 ב-2019 על המפגש עם אביו של רוצח בנו, ועל ניסיונותיו להביא להידברות ולשלום: "נפגשתי עם האבא של רוצח בני", סיפר. "דיברנו על הקמת מרכז לשלום ולסובלנות. השתתפתי בהרבה כנסים לשלום וסובלנות. אבל אני ביקשתי רק דבר אחד – תפסיקו להסית בספרים שלכם נגדנו וגם אנחנו שנפסיק להסית. אבל הפגישות שלי לא הצליחו כי המשיכו ללמד בבית ספר את שנאת היהודים".