יהודה ושומרון
צילום: פלאש 90

גורם אמריקני: אין החלטה סופית בנוגע לסיפוח

השליח האמריקני המיוחד אבי ברקוביץ' צפוי להגיע לישראל ולהיפגש עם נתניהו, גנץ ואשכנזי • ראש המוסד יוסי כהן נפגש עם מלך ירדן והעביר לו מסרים מרה"מ • כחול לבן תקיים מחר ישיבה סגורה בנושא החלת הריבונות. נמסר כי ההשתתפות בה היא חובה • בחמאס מאיימים: "סיפוח - הכרזת מלחמה"
נורית יוחנן, גילי כהן ומיכאל שמש
25 ביוני 2020
14:19
עודכן ב 18:21

בכיר אמריקני צוטט היום (חמישי) בסוכנות הידיעות רויטרס כשהוא אומר כי בשיחות בבית הלבן בנושא הסיפוח "לא התקבלה החלטה סופית". השליח האמריקני המיוחד, אבי ברקוביץ', צפוי להגיע לישראל עם השגריר דיוויד פרידמן, ולהיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי.

בתוך כך, ראש המוסד יוסי כהן נפגש לפני כמה ימים עם מלך ירדן עבדאללה והעביר לו מסרים מראש הממשלה בעניין החלת הריבונות בשטחים ביהודה ושומרון.

היום הודיעה כחול לבן כי תקיים מחר ישיבת סיעה סגורה בנושא החלת הריבונות. הדיון צפוי להיערך כשלוש שעות, ולחברי הכנסת מהמפלגה נמסר שההשתתפות בו היא חובה. קודם לישיבה תתקיים הרצאה של ד"ר מיכה גודמן, שכתב בין השאר את הספר "מלכוד 67", הבוחן רעיונות בסוגיית השטחים שפרצה לשיח הציבורי לאחר מלחמת ששת הימים. 

מוקדם יותר אמר דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עובדייה כי הנהגת חמאס רואה בסיפוח "הכרזת מלחמה" על העם הפלסטיני. "נגן על עצמנו ונגרום לישראל להתחרט", איים. אבו-עוביידה הוסיף כי עסקת חילופי שבויים נמצאת עדיין בראש סדר העדיפויות של ארגון הטרור, והיא חייבת לכלול אסירים בכירים וכאלו עם "דם על הידיים", לדבריו. עוד אמר דובר הזרוע הצבאית של חמאס כי יש לו "אפשרויות רבות לכפות את רצונו על ישראל". 

189 חברי קונגרס דמוקרטיים פרסמו היום מכתב בו הם קוראים לישראל לשקול מחדש את כוונתה לספח חלקים מהגדה. במכתב, שנשלח לראש הממשלה נתניהו, לשר הבטחון גנץ ולשר החוץ אשכנזי, אומרים המחוקקים הדמוקרטיים כי סיפוח יקשה על השגת פתרון של שלום עם הפלסטינים ועל שמירה על כמדינה יהודית דמוקרטית. מכתב זה מצטרף לפניה דומה של סנאטורים דמוקרטים בשבוע שעבר בה קראו להמנע מסיפוח. מנגד, פרסמו שלשום חברי קונגרס רפובליקנים מכתב התומך בסיפוח הישראלי.

שר החוץ של ירדן, אימן א-ספדי, אמר כי ארצו מסרבת לסיפוח חלקי של גושי ההתיישבות הגדולים כפי שהיא מסרבת לסיפוח מלא. בריאיון לערוץ הירדני "אל-ממלכה" אתמול, אמר א-ספדי כי "ישראל תשא באחריות למה שייגרם כתוצאה מהחלטתה, ולהשלכותיה שעלולות להיות קשות וכואבות".

הפרלמנט הבלגי יצביע היום על הצעת החלטה אם לעודד את האיחוד האירופי לאמץ צעדי ענישה נגד ישראל אם זו תספח שטחים בגדה המערבית.

בד בבד, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ קיים אמש דיון שסיכם את "משחק המלחמה", שהתקיים לקראת אפשרות הסיפוח. הדיון ארך כמה שעות והתקיים לאחר הקבינט המדיני ביטחוני אל תוך שעות הלילה המאוחרות. השתתפו בו הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן וראש המוסד יוסי כהן. 

קליאן קונווי, דוברת נשיא ארצות הברית, אמרה הלילה כי דונלד טרמאפ יישא הצהרה העוסקת בסיפוח. לדבריה, יש שיחות שמתקיימות בבית הלבן בשאלת הסיפוח, "אני מאמינה שלנשיא יהיה מה לומר לכם בנושא, והוא ישמח לבשר לכם". עוד ציינה קונווי כי טראמפ מנסה להיות "סוכן של שלום".

יועציו של הנשיא טראמפ החלו אמש לדון בסוגיית הסיפוח ולבחון אם על הבית הלבן לתת אור ירוק למהלך. בדיונים השתתפו השליח האמריקני לאזור, אבי ברקוביץ', יועצו הבכיר של טראמפ ג'ארד קושנר, היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריין ושגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן. 

אתמול פורסם בחדשות הערב כי גורם בכיר המעורה בפרטי תוכנית הסיפוח חשף שהתוכנית העומדת על הפרק מצומצמת בהרבה ממה שהיו רוצים בימין. על פי הגורם הבכיר, בשיחה סגורה שהתקיימה בימים האחרונים אמר שר החוץ גבי אשכנזי כי הוא אינו מעריך שיהיה סיפוח בבקעת הירדן והוסיף: "כולם מבינים את זה".