קוסם הצבה
צילום: לוצ'י ברסלר והילה זריהן, מתנדבות ברשות הטבע

אחרי שיקום: צבת הים קוסם חוזרת למים

הצבה נמצאה בלב ים כשהיא תשושה וצפה על פני המים. ככל הנראה, היא חוותה פגיעת הדף או פגיעה מכלי שיט
איציק זוארץ
25 ביוני 2020
16:34

לאחר שיקום במרכז ההצלה לצבי ים, רשות הטבע והגנים החזירה היום (חמישי) נקבת צב ים למים בחוף עמי עד באשדוד. קוסם נמצאה בלב ים בחודש מאי כשהיא תשושה וצפה על פני המים. היא נאספה בסירה שעברה במקום והועברה לטיפול. ככל הנראה, קוסם חוותה פגיעת הדף מגל או פגיעה מכלי שיט.

ברשות הטבע והגנים ציינו כי ציפה והיפלטות בסערה לחופים הן תופעות נפוצות של צבי ים תשושים ופגועים המצויים בסכנה. ריאות תופסות נפח גדול מגוף הצב, והיות שהן מלאות באוויר, הן מציפות אותו. צב בריא ישקיע כוח וידחוף עצמו כלפי מטה באמצעות הגפיים כדי שיוכל לאכול מהקרקעית, ויעלה לנשום רק מידי פעם.

בזמן סערה, צב בריא יצלול לעומק הים בו לא מרגישים את הגלים עד שהסערה תחלוף. צבים פגועים וחלשים לא יצליחו להשקיע את הכוח הדרוש בכדי לצלול לעומק ויצופו בים. בזמן סערה, הגלים הגבוהים יפלטו את הצבים החלשים והצפים אל החוף. מלבד היות הציפה סימפטום לבעיה ראשונית, הציפה עצמה מהווה סכנה. צב שצף זמן רב עלול לסבול מפגיעות כתוצאה מחשיפה ארוכה לשמש, ונמצא בסיכון גבוה לפגיעה מכלי שיט. כמו כן, צב שצף זמן רב לא יצליח לאכול מהקרקעית, ובלית ברירה יאכל את מה שצף על פני המים – כולל שקיות ופסולת פלסטיק.

תגיות:
אשדוד