בית החולים אסותא באשדוד

התנאי של האוצר לפתיחת בתי חולים: נחשף פרק הבריאות בחוק ההסדרים

לפי חוק ההסדרים המתגבש – בקרוב נצטרך להגיע לבית חולים פרטי עם טופס 17? בנוסף, האוצר מציע להטיל עיצומים על קופות חולים שנקלעות לגירעון גבוה באופן קבוע
שאול אמסטרדמסקי
26 ביוני 2020
07:49

משרד האוצר מתכנן להתנות פתיחת בתי חולים פרטיים וחדרי ניתוח פרטיים בהקצאה של 60% לפחות מהפעילות שלהם לרפואה ציבורית. כלומר, על בסיס טופס 17 ולא ביטוח פרטי. כך עולה מפרק הבריאות בחוק ההסדרים שיובא בפני שרי הממשלה ונחשף הבוקר (שישי). במשרד האוצר מקווים שהמהלך יביא לקיצור תורים במערכת הבריאות הציבורית, אולם בתי החולים הציבוריים צפויים להתנגד לו משום שהוא עלול לפגוע בהכנסותיהם.

עוד מציע האוצר בחוק ההסדרים להעניש קופות חולים שנקלעות לגירעון גבוה באופו קבוע, שנה-אחר-שנה. בהצעה נכתב כי קופה שתיקלע לגירעון לא תורשה לפרסם את עצמה בשנה שלאחר מכן. כמו כן, אם הגירעון יעמוד על 2% או יותר במשך שנתיים רצופות, המדינה תמנה לקופת החולים חשב מלווה מטעמה. עוד מציעים באוצר להגביל את הוצאות הפרסום והשיווק של הקופות וכן למנות צוות מיוחד שימליץ תוך מאה ימים כיצד להגביר את התחרות ביניהן.

סעיף חשוב נוסף הוא הצעה לסגור את ההתמחויות ברפואה בישראל לסטודנטים זרים, כדי לפנות מקום לעוד 500 סטודנטים ישראלים לרפואה, וכן להעביר את הסמכות לקביעת נהלי ההתמחויות מההסתדרות הרפואית למשרד הבריאות. מהלך זה אמור לאפשר פתיחת מסלולי התמחויות נוספים בקופות החולים ושחרור צוואר הבקבוק של ההתמחויות. מה שיוצר תורים ארוכים לרופאים מומחים בקופות החולים. ההסתדרות הרפואית צפויה להילחם בהצעה זו.