-

הבריאות של הירדנים בסכנה, ולא בגלל הקורונה | ברשת של השכן

כשהיצירתיות פוגשת מציאות: ככה מתמודדים במצרים עם משבר הרווקות ובמרוקו עם משמעת הקורונה
רועי קייס
26 ביוני 2020
06:52

הסכנה הבריאותית של ירדן - שהיא לא קורונה

הממלכה ההאשמית בירדן הוכתרה אמנם כמתמודדת מרשימה מול נגיף קורונה. אבל השבוע היא זכתה לתואר קצת פחות רצוי. תחקיר של "הגרדיאן" הבריטי קבע, בהתבסס על מחקר של ארגון הבריאות העולמי וממשלת ירדן, כי 80% מהירדנים - שמונה מתוך עשרה - מעשנים (66% מהגברים, 17% מהנשים), בין אם אלה סיגריות רגילות או אלקטרוניות. בממוצע, הירדנים מעשנים 23 סיגריות ביום.

ירדן זוכה בתואר המפוקפק – שיאנית המעשנים – אחרי שבשנה שעברה היא הייתה רק במקום השני לפני אינדונזיה. אז מה גורם לזה? פסיכולוג מקומי בממלכה מסביר כי מעבר לעניין התרבותי-חברתי, יש את הכוח וההשפעה של חברות הטבק והסיגריות בירדן, שמצליחות למשוך בחוטים ולגרום לכך שההגבלות על מכירת סיגריות יהיו הרבה פחות נוקשות מאשר במדינות אירופה. מומחים בממלכה, בעיקר בסקטור הבריאות, חוששים שאם ירדן לא תשנה את דרכה, היא הולכת לאסון בריאותי בשנים הקרובות. לא רק של קורונה.

משבר הרווקות במצרים

השבוע שוב קיבלנו דוגמה למשבר הרווקות החמור במצרים. אחד הסיפורים שכבש את הרשתות החברתיות בארץ הנילוס הוא סרטון די יוצא דופן של אישה מצרית רווקה בת 32 שמאסה בדרכים המסורתיות להכיר גבר - והחליטה להציע לגברים רציניים להינשא לה.

הדבר המעניין, כפי שהיא סיפרה בראיונות אחרי הסרטון, זה התגובות שהיא קיבלה. חתן - ככל הידוע - עוד לא בא. אבל היו שהסתכלו עליה בהערצה על מה שעשתה. היו גם מי שביקרו אותה, בעיקר לנוכח העובדה שהדרך הזו לא עולה בקנה אחד עם הערכים של החברה המצרית. צריך להבין שאותה בחורה כבר הייתה מאורסת בדרכים המסורתיות, אבל האירוסין כשלו והיא פנתה לדרך חדשה. לדבריה, המשפחה שלה דאגה מאוד מהיוזמה הזו והתנגדה לה, אבל דווקא אחרי התגובות שקיבלה על הסרטון, הם עודדו אותה. כל שנותר לנו הוא לאחל לה שתמצא את בחיר ליבה.

איך משכנעים מרוקנים לעטות מסכה?

במרוקו החליטו לעטוף את חזית הרכבת הקלה ברבאט הבירה בסוג של מסכה, בניסיון לגרום לתושבי הבירה לציית להנחיות ולעטות מסכות. לפי המספרים הרשמיים, במרוקו יש 11 אלף נדבקים וקצת למעלה 200 מתים. נראה שהמצב בשליטה, למרות שעדיין יש כמה מאות נדבקים כל יום.

גם אצלנו, כשהרכבת חזרה השבוע, היה אפשר לראות קטר ועליו מסכה. אבל נהיה נדיבים וניתן למרוקנים זכות ראשונים על היוזמה היצירתית הזו להעלאת המודעות.