אלעד, השבוע
צילום: פלאש 90

בכיר במערכת האכיפה: הסגר באלעד – "בדיחה"

הבכיר הסביר כי לסגר אין ערך משום שהחיים בעיר ממשיכים להתנהל כסדרם • מנכ"ל משרד הבריאות בריאיון ל"השבוע": "המטרה היא לא להגיע חזרה לסגר - אני בעד דחיית כל פעילות שמייצרת התקהלות"
השבוע
26 ביוני 2020
20:13

לפני יומיים נכנסו לתוקף ההגבלות בעיר אלעד, ואנשי העיר קיבלו את ההחלטה בזעם ואף הגישו נגד עתירה לבג"ץ. פרשננו מרדכי גילת פרסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי בכיר במערכת אכיפת החוק כינה את הסגר בעיר "בדיחה" ו"חלם". הבכיר הסביר כי לסגר אין ערך משום שהחיים בעיר ממשיכים להתנהל כסדרם. "האברכים מגיעים לישיבות, הלימודים בבתי הספר נמשכים, התחבורה הציבורית פועלת, היציאה מהעיר לעבודה מותרת", ציין הבכיר.

ראש העירייה, ישראל פורוש, אמר שהוא אינו מבין את ההחלטה של הממשלה וכינה אותה "עוול נורא ליישוב ול-50 אלף תושביו". פרוש ציין כי העיר נמצאת במקום ה-25 ברשימת התחלואה וכי אלעד נמצאת במקום הראשון ברשימת היישובים הערוכים לשעת חרום. לדברי פורוש, ניתן לפתור את הבעיה באמצעות הקצאת כמה מלוניות לטובת חולים או אנשים שצריכים להימצא בבידוד.   

מנכ"ל משרד הבריאות: יש לכם סימפטומים קלים? גשו לרופא

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, אמר ל"השבוע" בכאן 11 כי לדעתו יש לדחות פעילויות שמייצרות התקהלויות. הוא גם הזהיר במרומז את בעלי אולמות האירועים, ואמר כי אם לא יעמדו בכללים – יהיה צורך לדון מחדש בהגבלות. נוסף על כך ביקש מכל מי שמרגיש כי לקה בסימפטומים קלים כמו חום לא גבוה או אובדן חוש טעם וריח – לגשת לרופא כדי לבודד במהירות מעגלי הדבקה.

"לצערי החל ממחצית מאי וביוני יש עלייה במספר החולים. בינתיים נעשו הקלות במשק והציבור יצא מהסגר, יצא לעבודה, יצא למשפחות, החל לצאת לבילויים – הרבה מעל ומעבר למה שההקלות מתירות. המציאות השתנתה והיא טופחת על פנינו עם יותר מ־450 חולים מאומתים ביום. זה מה שהשתנה", אמר פרופסור לוי בריאיון לירון דקל.

"לצערי בימים האחרונים אנחנו רואים עלייה במספר המאושפזים הקשים, עדיין לא בשיעור שלמדנו בחודשים האחרונים אבל יש מגמה"

"אני חייב לומר שהציבור הוא חלק מהפתרון. אנחנו חייבים להבין שהמחלה עדיין בקרבנו. הנגיף עדיין בקרבנו. אין תחליף לעטיית מסכה ולשמירת מרחק. אם נעשה את זה, ייתכן ונוכל שלא להגיע לסגר. כי כולנו מבינים מה ההשלכה של סגר.

"לגבי טיסות לחו"ל עוד לא התקבלה החלטה"

"ללא ספק התקהלות בלי שמירה על הכללים מעוררת הידבקויות. מה שעשינו בינתיים, בחלק מהיישובים שהובילו בשיעור ההדבקה, זה שהטלנו הגבלה. קרי, למשל, סגרנו בתי ספר, מנענו התקהלויות מעל 10 עד 20 אנשים. בחלק מהמקומות הגבלנו תנועה. זה כדי שלא נגיע לסגר מוחלט.

"לגבי טיסות לחו"ל – עוד לא התקבלה החלטה. ראש הממשלה אמר שנחזור לטוס ב־1 באוגוסט אבל ללא ספק שזה עוד נושא לדיון. אני בעד דחיית כל פעילות שמייצרת התקהלות. אם בעלי האולמות מקיימים טקסים של עד 250 אנשים ולא שומרים על המגבלות – אז זה בהחלט נושא לדיון, האם נוכל להמשיך לקיים כאלה התקהלויות.

"אנחנו עדים למה שקורה בחופי הים, למשל בבת ים. חופי הים נסגרו לחלק משעות היממה. חופי הים וההתקהלות שם וההתנהגות שם היא נושא לדיון. כל הדברים האלה הם נושא לדיון בראשות ראש הממשלה וקבינט הקורונה. המטרה הסופית – לא להגיע לסגר.

"לא אחת יש לציבור סימפטומים קלים כמו חום או אובדן ריח. אני מבקש – פנו לרופא גם עם סימפטומים קלים. נעשה לכם בדיקה"

לצערי בימים האחרונים אנחנו רואים עלייה במספר המאושפזים הקשים, עדיין לא בשיעור שלמדנו בחודשים האחרונים אבל יש מגמה. אנחנו לא חושבים שהווירוס השתנה והפך לידידותי יותר. אבל אנחנו חושבים שיש שני דברים שתרמו לזה – ראשית יש יותר נדבקים צעירים והדבר השני הוא שאנחנו שומרים על הדיירים הקשישים והמבוגרים.

"לא אחת יש לציבור סימפטומים קלים כמו חום או אובדן ריח. אני מבקש – פנו לרופא גם עם סימפטומים קלים. נעשה לכם בדיקה. כל מי שעוסק בזה יקבל אתכם ותעשו את הבדיקה. הדבר הזה מאוד חשוב", סיכם מנכ"ל משרד הבריאות.