יו"ש
צילום: פלאש 90

בשל התדרוך בנושא הפלסטיני: ביקורת קשה בקבינט נגד ראש המוסד

לאחרונה נפגש יוסי כהן עם גורמים ערביים בנושא החלת הריבונות. רה"מ החליפי גנץ הבהיר כי יסכים לסיפוח על מקומות שיש בהם קונצנזוס • כחול לבן והליכוד טרם הסכימו בסוגיית התקציב. גורם בכחול לבן: יש פתרון פוליטי לעניין במסגרת שינויים בהסכם הקואליציוני
יואב קרקובסקי
26 ביוני 2020
20:46

חברים בקבינט המדיני־ביטחוני מותחים ביקורת קשה על ראש המוסד יוסי כהן בשל פגישותיו עם מנהיגים ערבים והתדרוכים שהוא מעביר על הנושא הפלסטיני. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. כהן נפגש לאחרונה עם מלך ירדן עבדאללה והעביר לו מסר מראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע להחלת הריבונות ביהודה ושומרון וגם עם גורמים ערביים נוספים – כפי שפורסם אמש בכאן חדשות.

בתוך כך, עמדתו של ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בנוגע לסיפוח כרגע לא תאפשר החלת ריבונות ב-30%. גנץ הבהיר כי יסכים לסיפוח על מקומות של קונצנזוס וכי המהלכים צריכים להיות מגובים בהסכמה מול האמריקנים ומול צה"ל.

ראש המוסד יוסי כהן (צילום: אי-פי)

בפוסט שהעלה היום בחשבון הפייסבוק שלו, כתב גנץ: "אני אומר לכם חד וחלק, גם אם זה לא נשמע טוב, מי שאשם בתקיעות הם בעיקר הפלסטינים שמסרבים ומתבצרים בעמדותיהם. אם הם יבקשו לנהל משא ומתן רציני אני מוכן להיות מחר בבוקר ברמאללה".

ראש הממשלה החליפי הגדיר מצדו כמה פרמטרים לקיום מהלכים מדיניים. "לא נחיל את החוק הישראלי במקומות שבהם יש פלסטינים רבים או שבהם נפגע ביכולת התנועה שלהם, אם יהיו אזרחים פלסטינים במקומות בהם יחול החוק הישראלי – הם יהיו בעלי זכויות שוות, תיעשה עבודה מדינית וביטחונית מקדימה שתוודא שלא נפגע ביבטחון המדינה, בהסכמי השלום והנכסים האסטרטגיים שלנו ונקדם גם צעדים הדדיים מול הפלסטינים", כתב גנץ.

כחול לבן עדיין דורשת תקציב דו שנתי

בתום ישיבה של סיעת כחול לבן שהתקיימה מוקדם יותר היום הבהיר גנץ כי כחול לבן עדיין דורשת תקציב דו שנתי. ההתנגדות לתקציב חד שנתי נובעת מהיעדר היגיון שבהעברת תקציב, מהלך פוליטי סבוך, פעמיים בתוך זמן קצר. עדיין אין הסכמות בנושא עם הליכוד. גורם בכחול לבן אמר כי יש פתרון פוליטי לעניין במסגרת שינויים בהסכם הקואליציוני.

נוסף על כך, גורם בכחול לבן התייחס לדחיית הדיון בהטבות המס לראש הממשלה ולראש הממשלה החליפי בוועדת הכספים. הגורם ציין כי ראוי לצמצם את היקף החוק הזה ולהתאימו לדרישות המשבר הכלכלי שבו נתונה המדינה. הגורם הוסיף: "נעדרנו מההצבעה כי זה חורה להעביר זאת בימים הללו". גורמים נוספים בקואליציה, ובהם יו"ר ועדת הכספים משה גפני, הביעו סלידה מהתזמון שבו הובאו ההטבות והפטור ממס לדיון בוועדה.