משפחת סימפסון, ארכיון
דיסני, FOX

המחאה נגד הגזענות בארצות הברית הגיעה לסדרות האנימציה

"פוקס" הודיעה ששחקנים לבנים בסדרה "משפחת סימפסון" לא ידבבו עוד דמויות שאינן לבנות, גם "איש משפחה" ו"קומיוניטי" סופגות
אלון פרוכטר וגיא בריצמן
27 ביוני 2020
04:30
עודכן ב 18:41

מחאת האפרו-אמריקנים הגיעה היום (שבת) לסיטקומי האנימציה. מייק הנרי, מי שקולו ב-20 השנים האחרונות הוא קולו של קליבלנד בראון מסדרת האנימציה "איש משפחה" הודיע כי הוא מפסיק לעשות זאת מפני שתפקידו, לדבב אדם שחור, צריך להיות בידי אדם שחור.

גם הסיטקום "קומיוניטי" חוטף מהמחאה. רשת הסטרימינג "נטפליקס" הודיעה שתסיר את הפרק בעונתה השנייה של הסדרה, שנקרא "מבוכים ודרקונים מתקדמים", מכיוון ואחת הדמויות הלבנות עוטה על עצמה מסיכה של אדם שחור.

הלילה, רשת הטלוויזיה האמריקנית "פוקס" פרסמה הצהרה לפיה שחקנים לבנים בסדרת האנימציה "משפחת סימפסון" לא ידבבו עוד דמויות שאינן לבנות. המדיניות החדשה של הרשת באה בעקבות הכרזות של כמה שחקנים לבנים, בהם ג'ני סלייט מהסדרה "פה גדול" של רשת הסטרימינג נטפליקס וקריסטן בל מהסדרה "סאות' פארק", שהודיעו השבוע כי הן עוזבות את הסדרות שבהן דיבבו דמויות שאינן לבנות.

לפני כשבועיים הודיעה רשת HBO כי בכוונתה להסיר את סרט הקולנוע "חלף עם הרוח" מספריית הסרטים שלה, בעקבות המחאות על מותו של האזרח האפרו-אמריקני ג'ורג' פלויד שנחנק למוות בידי שוטר לבן. אולם כעבור זמן קצר, חזרה בה הרשת מהחלטתה והודיעה שבמקום להסירו משירות הסטרימינג HBO max תתלווה אליו הערה של קונטקסט בנוגע לגזענות.

לאחרונה הסירו רשתות הסטרימינג האמריקניות פרקים מהסדרות הקומיות "רוק 30" ו"סקראבס", בהן שחקנים לבנים גילמו דמויות ממוצא אפרו-אמריקני באמצעות "בלאקפייס". הנוהג המדובר לא מקובל עוד ומתפרש כגזעני בעיקר בשנים האחרונות.

בחודש ינואר האחרון הודיע השחקן האנק עזריה כי יחדל לדבב את דמותו הוותיקה של המהגר ההודי "אפו" בסדרה "משפחת סימפסון". המהלך בוצע בעקבות ביקורת רבת שנים סביב אופן הצגת הדמות. עזריה שגילם את הדמות משנת 1989, זכה על תפקידו בסדרה בארבעה פרסי "אמי" מטעם האקדמיה האמריקנית לטלוויזיה. העונה ה-31 של סדרת האנימציה הוותיקה תמה בחודש שעבר.