מההפגנה אתמול
צילום: יונתן זינדל פלאש 90

"נעצר לעיני שלושת נכדיו": תיעוד מעצרו של תת אלוף במיל' אמיר השכל

עליזה, אשתו של הקצין לשעבר שנעצר אתמול מול מעון ראש הממשלה סיפרה לכאן חדשות על רגעי המעצר • ח"כ מיש עתיד-תל"ם, משה יעלון, הגיב בתקיפות: "אם נעצר שלא בצדק מ"מ המפכ"ל צריך להתפטר • השר לביטחון הפנים אוחנה: "מהמשטרה נמסר: מספר מפרי סדר עוכבו, ובהם אדם שזוהה כמוביל ומארגן ההפגנה הבלתי חוקית. לאחר שנחקר, ביקשו חוקרי המשטרה לשחררו בתנאים ובהרחקה מהמקום, אולם הוא סירב לכך, והמשטרה נאלצה לעצור אותו
סולימאן מסוודה ורועי ינובסקי
27 ביוני 2020
12:43
עודכן ב 15:52

מעצרו של תת אלוף במילואים, אמיר השכל, אתמול בהפגנה מול מעון ראש הממשלה, מעורר סערה. לפי תיאור האירוע על ידי השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, השכל לא חסם בפועל את הכביש אלא עוכב כמי שזוהה על ידי השוטר כאחד ממארגני ההפגנה - בטענה שלא הסכים להורות למפגינים לא לחסום את הכביש. גם עדי ראיה שהיו עם השכל סיפרו כי הוא לא חסם את הכביש, אלא עמד על המדרכה והחזיק ברמקול. לטענת עדי הראיה, המפגינים האחרים שחסמו את הכביש, עשו זאת לאחר מעצרו.

שר הביטחון לשעבר וחבר הכנסת מיש עתיד-תל"ם, משה יעלון, תקף היום (שבת) את מעצרו של תת אלוף במילואים אמיר השכל, בכיר לשעבר בחיל האוויר, שהפגין מול מעון ראש הממשלה בירושלים אתמול. יעלון צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "משטרת ישראל מחוייבת למדינה ולחוקיה, ולא לשום הנחייה פוליטית. אם כשיובא תא״ל אמיר השכל בפני שופט, ויסתבר שלא היתה עילה מוצדקת למעצרו, מ"מ מפכ"ל המשטרה יצטרך להתפטר".


יעלון תקף את חבריו לשעבר מכחול לבן, על חוסר התבטאותם בנושא, ואמר: "גנץ ואשכנזי, אתם מכירים, כמוני, את אמיר כטייס ולוחם על פניה ועתידה של המדינה. מדוע לא נשמע קולכם?" המשטרה עיכבה אתמול את תא"ל במילואים השכל, שמפגין מול מעון ראש הממשלה מדי שבוע, יחד עם שבעה מפגינים נוספים, שלושה נותרו במעצר, בהם תת האלוף במילואים. כ-150 מפגינים מחו נגד "השחיתות השלטונית" וחסמו את רחוב עזה.

השר לביטחון הפנים, חבר הכנסת אמיר אוחנה, הגיב על האירוע וכתב בטוויטר כי "רב-אלוף, תא"ל, או טוראי – לא תהיה סובלנות לחסימות כבישים". עליזה, אשתו של אמיר השכל, סיפרה לכאן חדשות כי "הוא פועל בנחישות כבר שלוש שנים וחצי בצמתים למען מטרה נעלה – שראש ממשלה בעל שלושה כתבי אישום לא ייצג אותנו ואת מדינתנו הנפלאה". על המעצר אמרה כי "אתמול הוא נעצר על לא עוול בכפו. המשטרה הגיעה ומאשימה אותו בזה שהוא גרם לאנשים לרדת לכביש ולחסום אותו. הוא נעצר לעיני שלושת נכדיו, שהיה קשה להם מאוד לראות את זה. מקווה שישחררו אותו בהקדם ושהפעילות שלו תמשוך אנשים נוספים ותהדהד בלב של כולם".

דיון בשחרורו בתנאים מגבילים של השכל יתקיים בבית משפט השלום במוצאי השבת. תת האלוף במילואים סירב אתמול לחתום על צו הרחקה מאזור ירושלים, ולכן הושאר במעצר. בהמשך הערב צפויות להתקיים שתי הפגנות של אנשי הדגלים השחורים: בשעה 19:00 ליד מעון ראש הממשלה, ובשעה 21:00 ליד בית משפט השלום.

מהמשטרה נמסר: "במהלך מחאה בלתי חוקית שהתקיימה אמש סמוך למעון ראש הממשלה, מאות מפגינים חסמו ציר מרכזי ומנעו מעבר רכבים לזמן ממושך, תוך שהפרו את הסדר הציבורי. לכן עוכבו מספר מפרי סדר וביניהם, אדם שזוהה כמוביל ומארגן ההפגנה הבלתי חוקית. לאחר שנחקר בחשד להפרת הסדר והשתתפות בהפגנה בלתי חוקית, ביקשו חוקרי המשטרה לשחררו בתנאים ובהרחקה מהמקום, אולם הוא סירב לכך מבחירה. אי לכך ובהתאם לזאת, המשטרה נאלצה לעוצרו.

"במשטרה מדגישים כי נמשיך לאפשר לכל אדם את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא נאפשר לאף אדם הפרה כה בוטה של החוק ושיבוש הסדר הציבורי בניגוד לחוק".

בכנת הידיעה השתתף סולימאן מסוודה