ארכיון
צילום: פלאש 90

חשיפה: תוכנית שבירת הכלים של הפלסטינים

ברשות הפלסטינית מאיימים: אם יהיה סיפוח – נפקיד את הנשק של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים במפקדת צה"ל ביהודה ושומרון, והאחריות על הביטחון תועבר לישראל • אבו מאזן מאותת לכל הגורמים, אירופים, אמריקנים ואחרים: אם יהיה סיפוח - הרשות תפורק. וגם: השיחה מפומפאו שיו"ר הרשות דחה
גל ברגר וגיא מעיין
27 ביוני 2020
20:00

רגע לפני הדיונים שהיו השבוע בבית הלבן בעניין הסיפוח, היה ניסיון של הממשל לקיים שיחת טלפון בין ראש הרשות אבו מאזן לשר החוץ האמריקני מייק פומפאו, אך אבו מאזן סירב - כך פורסם  הערב (שבת) לראשונה ב"חדשות השבת" בכאן 11. ארבעה ימים נותרו עד למועד החלת הריבונות, והפלסטינים מנופפים באיום חדש: אם יהיה סיפוח – נפקיד את הנשק של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים במפקדת צה"ל ביהודה ושומרון, והאחריות על הביטחון תועבר לישראל. 

הניסיון לקיים את שיחת הטלפון בין פומפאו לאבו-מאזן היה המאמץ האמריקני האחרון לרתום את הפלסטינים לשתף פעולה עם תוכנית טראמפ, לפני שארצות הברית תמשיך בלעדיהם. העיתוי לשיחה היה חשוב - ממש לפני סבב הפגישות בבית הלבן, שבהן דנו השבוע בסיפוח ובהיקפו. אך כאמור, ראש הרשות הפלסטינית סירב.  

בד בבד, השבוע התקיימו גם פגישות של בכירים הפלסטינים ברמאללה עם נציגי ה-CIA. אבו מאזן מאותת לכל הגורמים אירופים אמריקנים ואחרים: אם יהיה סיפוח - הרשות תפורק. ההערכה ברמאללה היא שישראל תספח את מעלה אדומים, גוש עציון וכנראה גם אריאל. גם אם יהיה סיפוח של חלקים קטנים יותר, ברשות הפלסטינית נחושים לשבור כלים.

אחד המסרים שהפלסטינים העבירו לבני שיחם: אם יהיה סיפוח – הכנו כבר רשימות של כל הנשק והתחמושת שבידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. אנו נביא אותם במשאיות לבית אל, נפקיד את זה שם, וישראל תיקח אחריות ביטחונית על השטח. אש"ף צפוי להכריז שאין יותר רשות פלסטינית ואין יותר ממשלה פלסטינית שתשלם משכורות. הפלסטינים אומרים: זה נשק יום הדין לא רצינו להגיע לזה, אבל כעת הגיע הרגע – וקיבלנו החלטה סופית להשתמש בנשק הזה. ועכשיו- שישראל תתמודד. 

כמו כן, בכיר הרשות הפלסטינית חוסיין א-שייח שב הערב ואומר כי "סיפוח האדמות הפלסטיניות ולו חלקית פירושו חזרה של המצב לימים שלפני הקמת הרשות הפלסטינית". א-שייח אמר כי  ישראל תישא באחריות על כל אדמה פלסטינית, והדורות הבאים הם שיכריעו לגבי הסכסוך. לדבריו, זו החלטה של ההנהגה הפלסטינית ובראשה אבו מאזן. עוד ציין כי מאז 1994 הפלסטינים הסכימו לשלום כדי שתהיה להם מדינה עצמאית ולא רשות פלסטינית שתספק שירותים של חיי היומיום לתושבים.

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת אמר הערב לטלוויזיה הפלסטינית כי אם תספח ישראל ולו סנטימטר אחד מהגדה, היא תישא באחריות להרס הרשות. "לא נהיה רשות שמעניקה שירותים בלבד. הרשות נועדה להעביר את הרשות ממצב של כיבוש לעצמאות. נתניהו יהיה אחראי לאיסוף הזבל ביריחו, בחברון, בשכם, ברפיח ובחאן יונס. ממשלת נתניהו תישא באחריות המלאה מהנהר ועד הים", דברי עריקאת.