אמיר השכל

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה על מעצר השכל: נפיק לקחים

תא"ל במיל' השכל שנעצר בהפגנה מול מעון רה"מ שוחרר ללא תנאים מגבילים • המשטרה הודיעה אחרי מתן ההחלטה כי ייתכן שתערער על התנאים • השכל בדיון: "אם המשטרה לא מסוגלת לשלוט על האנשים - אני יכול להתחייב שאשלוט בהם?" • גנץ: חופש ההפגנה זו זכות קדושה, נתניהו בתגובה: הטענות שאנו רוצים להגביל - אבסורד
סולימאן מסוודה ורועי ינובסקי
27 ביוני 2020
19:10
עודכן ב 10:26

בית משפט השלום בירושלים שחרר הערב (שבת) ללא תנאים מגבילים את תת-אלוף במיל' אמיר השכל, שנעצר אתמול בהפגנה מחוץ למעון ראש הממשלה, וכן שני עצורים נוספים מההפגנה. זאת, בניגוד לבקשת המשטרה להרחיקם ל-15 ימים מירושלים ולהפקיד ערבות. ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן אמר כי המשטרה תפיק לקחים מהאירוע. בפתח ישיבת הממשלה התקיים עימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש הממשלה החליפי בני גנץ. "חופש ההפגנה זו זכות קדושה", אמר גנץ. נתניהו ענה: "חופש ההפגנה הוא דבר שאפשרנו בהסגר ברגעים הקשים. הטענות שאנו רוצים להגביל זה אבסורד".

במהלך הדיון בהארכת מעצרו של השכל מפגינים רבים התקבצו מחוץ לבית משפט. מוקדם יותר אלפים הפגינו פעם נוספת מול מעון ראש הממשלה. שר המשפטים אבי ניסיקורן ביקר את המשטרה: ״חופש הביטוי והזכות להפגין הן אבני יסוד בדמוקרטיה שאין לערער עליהן אלא במקרי קיצון. על המשטרה להפיק ממנה לקחים בנוגע לכל הפגנה עתידית״.

במהלך הדיון בבית המשפט טען נציג המשטרה: "מיוחסת לאמיר השכל הובלת הקבוצה באופן מכוון שחוסמת את הכביש. כפי שהתרשמנו, הייתה כוונה מאוד ברורה הפעם לשבור את הכלים ובאמת לבצע חסימה - לאור ייאוש קודם שההפגנות לא תופסות מספיק תאוצה". המשטרה מבקשת לשחרר את השכל בתנאי הרחקה ל-15 ימים מירושלים, וערבות עצמית של 5,000 שקלים. הוא חשוד בעבירות של הפרת הוראה חוקית, השתתפות בהתקהלות אסורה ומטרד הציבור.


ההפגנה מול מעון רה"מ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

השכל טען מצידו בדיון: "הצעתי לסגן ניצב לקרוא למפגינים להתפזר והוא סירב. אם המשטרה לא מסוגלת לשלוט על האנשים - אני יכול להתחייב שאשלוט על האנשים?". לדבריו, "לשלוט ב-400-300 איש שלא יירדו לכביש זו דרישה בלתי סבירה".

שידור חי מבלפור: מאות אזרחים כבר נמצאים כאן! > בואו! > שיירות מחאה ממשיכות לעלות לירושלים > מחאה זועקת על המעצר הפוליטי...

Posted by Or-ly Barlev on Saturday, June 27, 2020

לבסוף קבעה השופטת: "הזכות להפגין היא זכות יסוד במדינה דמוקרטית. אומנם אין היא זכות בלתי מוגבלת. אינני סבורה כי יש מקום להציב תנאי כלשהו לשחרור המשיבים". לדבריה, "לטעמי, הרחקה של המשיבים מירושלים, שפירושה מניעה מהמפגינים לממש את זכותם להפגין במקום בו בחרו - היא צעד בלתי מידתי שאינו הולם, על פי התרשמותי, את עוצמת המעורבות, אם בכלל, של העצורים בהפרת הסדר הנטענת על ידי המשטרה. זאת בעצם סתימת פיות". עם זאת, המשטרה הודיעה כי ייתכן שתבקש מחר לערער על התנאים.

אחרי שחרורו של השכל מסר ממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן בנוגע לאירוע: "תפקידה של המשטרה לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אדם ולשמור על שלום הציבור ובטחונו, זאת ללא קשר לנושא ההפגנה, לזהות המפגינים או לעמדותיהם. המשטרה תפיק לקחים מאירוע זה כפי שעשתה בעבר. יחד עם זאת, אין תחליף לשיקול דעת מפקדים".

מפקד מרחב ציון בירושלים, תת-ניצב עופר שומר, מסר מוקדם יותר היום הצהרה מחוץ לתחנת המשטרה במגרש הרוסים, על רקע מעצרו של השכל: "אתמול, סמוך לשעה 17:00, הייתה הפרת סדר. ההפגנה לא תואמה עם המשטרה. אחד המפגינים בא בדברים עם מארגן האירוע. לאחר שהוא עוכב לתחנה, הוצע לו מספר פעמים להשתחרר בתנאים אך הוא סירב, ונעצר.

"חשוב לציין שהמשטרה בירושלים מתעסקת באלפי הפגנות, בחצי שנה האחרונה במיוחד, ופועלת באופן שוויוני מול כולם. רוצים שאנשים יממשו את הזכות הדמוקרטית, יחד עם זאת אני מדגיש - המשטרה לא תאפשר חסימת כבישים, אלימות, נאצות, קללות והפרת חוק בריאות העם".

מעצרו של תת-אלוף במיל' אמיר השכל בהפגנה בירושלים

תת-ניצב שומר הוסיף: "אנחנו נוהגים עם כולם באותה מידה. כל קבוצה שלא תתאם איתנו ותחסום ציר מרכזי - נטפל בה. יש הפגנות שלא צריך להגיש בקשה לגביהן, אבל זכותה של המשטרה להציב תנאים. לא נאפשר פגיעה בשוטרים, בטח שלא על רקע מוצאם או צבע עורם - שימו לב איך אתם מדברים אל השוטרים".

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, התייחס לאירוע המעצר וכתב בטוויטר כי "אני סבור שצריך לשחרר את שלושת עצרוי ההפגנה ללא תנאים מגבילים". גנץ הוסיף כי "הזכות להפגין היא קדושה ואסור לפגוע בה". עוד כתב כי "יש לקדם מדיניות מרחיבה בכל הקשור לזכות המחאה וחופש הביטוי".

שר החוץ גבי אשכנזי התייחס למעצרו של השכל ואמר כי "משטרת ישראל נדרשת לאחריות, שיקול דעת ויד קשה על המעצרים. התמונות להן נחשף הציבור במהלך השבת בהן נראה השכל אזוק בידיו וברגליו, הן תעודת עניות לדמוקרטיה בישראל. אני מעריך את פועלו ועמדתו, כואב את מעצרו וקורא לשחרורו המיידי ללא כל תנאים מגבילים".

ברקע מעצרו של השכל, ובמקביל להפגנה בירושלים קיימו הערב פעילי מחאת "הדגלים השחורים" הפגנות נגד השחיתות בצמתים וגשרים ברחבי הארץ. המפגינים הניפו דגלי ישראל לצד הדגלים השחורים ושלטים עם הכיתוב "מושחתים נמאסתם".

לפי תיאור אירוע מעצרו של השכל על ידי השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, השכל לא חסם בפועל את הכביש אלא עוכב כמי שזוהה על ידי השוטר כאחד ממארגני ההפגנה - בטענה שלא הסכים להורות למפגינים לא לחסום את הכביש. אוחנה צייץ בטוויטר כי "רב-אלוף, תא"ל, או טוראי – לא תהיה סובלנות לחסימות כבישים".

גם עדי ראיה שהיו עם השכל סיפרו כי הוא לא חסם את הכביש, אלא עמד על המדרכה והחזיק ברמקול. לטענת עדי הראיה, המפגינים האחרים שחסמו את הכביש, עשו זאת לאחר מעצרו.

שר הביטחון לשעבר וחבר הכנסת מיש עתיד-תל"ם, משה יעלון, תקף היום את המעצר: "משטרת ישראל מחוייבת למדינה ולחוקיה, ולא לשום הנחייה פוליטית. אם כשיובא תא״ל אמיר השכל בפני שופט, ויסתבר שלא היתה עילה מוצדקת למעצרו, מ"מ מפכ"ל המשטרה יצטרך להתפטר".

עליזה, אשתו של השכל, סיפרה לכאן חדשות כי "הוא פועל בנחישות כבר שלוש שנים וחצי בצמתים למען מטרה נעלה – שראש ממשלה בעל שלושה כתבי אישום לא ייצג אותנו ואת מדינתנו הנפלאה". על המעצר אמרה כי "אתמול הוא נעצר על לא עוול בכפו. המשטרה הגיעה ומאשימה אותו בזה שהוא גרם לאנשים לרדת לכביש ולחסום אותו. הוא נעצר לעיני שלושת נכדיו, שהיה קשה להם מאוד לראות את זה. מקווה שישחררו אותו בהקדם ושהפעילות שלו תמשוך אנשים נוספים ותהדהד בלב של כולם".