ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כ"ץ בקבינט הקורונה: הגבלת גודל האירועים - פגיעה בכלכלה

ישיבת השרים הסתיימה ללא החלטות • אדלשטיין לשרים שהתנגדו להגבלות: אל תגידו רק מה לא • נציגת משרד הבריאות בדיון בוועדת חוקה: הייתה טעות בנתונים שהובילה לסגר בטבריה
עמיחי שטיין וזאב קם
28 ביוני 2020
12:30
עודכן ב 14:13

עימותים בקבינט הקורונה ובוועדות בכנסת: חילוקי דעות קשים התגלו הבוקר (ראשון) בנושא ההתמודדות עם העלייה בכמות הנדבקים ובשאלה האם יש להטיל הגבלות נוספות על הציבור. במהלך ישיבת הקבינט הביעו שרים התנגדות להגבלות, בטענה כי אלו יפגעו בכלכלה. שר הבריאות יולי אדלשטיין בתשובה: "אני מבקש שהשרים לא רק יגידו 'לא' אלא גם יציעו אלטרנטיבות. אלא אם הם טוענים שלא מדובר בקורונה אלא בשפעת קטנה, שגם את זה הם מוזמנים לומר".

ההמלצות שהציע משרד הבריאות בקבינט היו הגבלה של מספר המשתתפים באירועים ל-50, הגבלת ההתקהלות בבתי הכנסת ל-19 והתקהלות בשאר המקומות ל-20. עוד הומלץ להעביר את הבחינות של הסטודנטים לזום, להכניס עבודה מהבית בשירות הציבורי והמלצה על עבודה בקפסולות במגזר הפרטי.

שר המדע יזהר שי אמר במהלך הדיון: "אני חושש שנגיע למצב שבו החלטות מתקבלות על בסיס היסטריה ולא על בסיס מספרים שקבענו אותם. אין טעם לסגור אולמות אירועים - זה נזק חברתי וכלכלי. חייבים לנטר, להגיע למצב של 25 אלף בדיקות ולאכוף".

שר האוצר נגד המלצות משרד הבריאות: יפגעו בכלכלה

על רקע העלייה במספר המאובחנים כחיוביים לנגיף הקורונה, קבינט הקורונה התכנס הבוקר לדון בהחזרת חלק מהמגבלות על הציבור. הדיון הסתיים בלי החלטות, והוחלט לכנס את הקבינט שוב מחר. 

שר האוצר ישראל כ"ץ התנגד בתוקף להחלטות שמקדם משרד הבריאות, שכוללות הגבלות על ההתקהלויות - בעיקר חתונות ואירועים. טענת האוצר היא שיש לכך משמעויות של פגיעה במשק ובכלכלה. שר הפנים אריה דרעי יצא נגד ההגבלות גם כן ואמר כי "צריך ללמוד לחיות עם הקורונה".

שר התיירות אסף זמיר בדיון: "לפי המספרים והתחלואה, יש פער בין הנכונות של הציבור להקשיב לנו לבין מה שהיה באפריל. הציבור רוצה הקלות. צריך להגדיר רף יותר גבוה של ציות - להגביר את האכיפה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה בקבינט הקורונה לצמצם את זמן הליך החקירה האפידמיולוגית מרגע איתור החולה ועד הכנסת כל המגעים שלו לבידוד ל-48 שעות. כמו כן הנחה נתניהו לקצר את הזמן מרגע הפנייה לקבלת בדיקה ועד לביצועה ולהעברת תוצאותיה ל-12 שעות.

נתניהו אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה כי "המגפה מרימה ראש בכל העולם, לא יודע אם זה גל שני או גל עולה. מדינות נאלצות להחזיר את המגבלות. זה לא עניין בריאות או כלכלה". נתניהו הוסיף: "גם אנחנו נאלצים לנקוט פעולות". "אנחנו נביא היום הגבלות על התקהלות והגברת האכיפה". 

סער תקף את נציגת משרד הבריאות: "הכי קל לסגור עיר"

היום התקיים גם דיון בוועדת חוקה, בעניין הטלת סגרים באזורים שבהם תחלואה גבוהה. נציגת משרד הבריאות, ד"ר ענת צוראל פרבר, הודתה בדיון: הייתה טעות בנתונים שהובילה להחלטה על סגר בטבריה. "הייתה טעות בנתונים באופן ספציפי, בגלל זה אנחנו בוחנים את הקריטריונים שוב ושוב", אמרה.

ח"כ גדעון סער מתח ביקורת והטיח צוראל פרבר: "הכי קל מבחינתכם זה לסגור עיר". עוד הוא הוסיף: "אין שום דבר בהתנהלות שלכם שמצביע על מומחיות. לסגור עיר זו לא שיטת עבודה וזה לא מעיד על מומחיות. מה שמטריד זה שבמשך ארבעה חודשים לא שיפרתם את האפקטיביות שלכם בטיפול בקורונה".

נוסף על כך, נוכח העלייה בתחלואה ופניות מצד מאות סטודנטים, ובהתאם להמלצות גורמי המקצוע, שר הבריאות יולי אדלשטיין והשר להשכלה גבוהה זאב אלקין החליטו להביא לאישור קבינט הקורונה היום החלטה לקיום מבחנים באוניברסיטאות מרחוק, כדי לצמצם את הסיכון בהדבקה המונית.

יו"ר ימינה ושר הביטחון לשעבר נפתלי בנט אמר הבוקר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד: "אנחנו במגפה כלכלית-פרנסתית קשה מאוד. צריך קודם כל לפתוח את הכלכלה ולא לנטוש את האנשים ברגע הכי קשה. צריך להתעורר מהר. אנחנו בגל שני וחייבים להתחיל לעבוד".

האזינו לריאיון עם נפתלי בנט בכאן רשת ב

בנט תקף את פעולות הממשלה במשבר: "זו ממשלה רעה וחולה, הם מתעסקים בהכל חוץ מהצרכים של האזרחים". הוא אף תקף את נתניהו וגנץ וכינה אותם "עצלים".

בהכנת הידיעה השתתפו לירן כוג'הינוף, דקלה אהרן שפרן, גילי כהן ועמיחי שטיין.