תת אלוף במילואים אמיר השכל במסיבת העיתונאים

תא"ל במיל' אמיר השכל: "אם המעצר הצית אש - המחיר היה כדאי"

השכל נעצר בסוף השבוע לאחר שזוהה כמארגן המחאה מול בית רה"מ • בפתח ישיבת הממשלה התקיים עימות בין נתניהו לגנץ. "חופש ההפגנה זו זכות קדושה", אמר גנץ. נתניהו ענה: "חופש ההפגנה הוא דבר שאפשרנו בהסגר ברגעים הקשים. הטענות שאנו רוצים להגביל זה אבסורד"
דניאל אלעזר
28 ביוני 2020
18:05
עודכן ב 18:19

תת אלוף במילואים, אמיר השכל התייחס היום (ראשון) במסיבת עיתונאים לסערה סביב מעצרו ביום שישי מול בית ראש הממשלה, בזמן שהפגין במקום. השכל אמר כי "בשישי נחצה קו שהיה אסור שיחצה. הסיבה שבגינה נעצרתי היה הרצון להשתיק את המחאה נגד נתניהו". עוד אמר השכל: "אם המעצר שלי הצית את האש, המחיר היה כדאי". 

אתמול בית משפט השלום בירושלים שחרר ללא תנאים מגבילים את השכל, וכן את שני העצורים הנוספים מההפגנה. זאת, בניגוד לבקשת המשטרה להרחיקם ל-15 ימים מירושלים ולהפקיד ערבות. במהלך הדיון בהארכת מעצרו של השכל מפגינים רבים התקבצו מחוץ לבית משפט. מוקדם יותר אלפים הפגינו פעם נוספת מול מעון ראש הממשלה. שר המשפטים אבי ניסנקורן ביקר את המשטרה: ״חופש הביטוי והזכות להפגין הן אבני יסוד בדמוקרטיה שאין לערער עליהן אלא במקרי קיצון. על המשטרה להפיק ממנה לקחים בנוגע לכל הפגנה עתידית״.

בפתח ישיבת הממשלה היום התקיים עימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש הממשלה החליפי בני גנץ. "חופש ההפגנה זו זכות קדושה", אמר גנץ. נתניהו ענה: "חופש ההפגנה הוא דבר שאפשרנו בהסגר ברגעים הקשים. הטענות שאנו רוצים להגביל זה אבסורד". הבוקר התייחס ממלא מקום המפכ"ל ואמר כי "המשטרה תפיק לקחים מהאירוע, אך אין תחליף לשיקול דעת המפקדים".

במהלך הדיון בבית המשפט טען נציג המשטרה: "מיוחסת לאמיר השכל הובלת הקבוצה באופן מכוון שחוסמת את הכביש. כפי שהתרשמנו, הייתה כוונה מאוד ברורה הפעם לשבור את הכלים ובאמת לבצע חסימה - לאור ייאוש קודם שההפגנות לא תופסות מספיק תאוצה". השכל טען מצידו בדיון: "הצעתי לסגן ניצב לקרוא למפגינים להתפזר והוא סירב. אם המשטרה לא מסוגלת לשלוט על האנשים - אני יכול להתחייב שאשלוט על האנשים?". לדבריו, "לשלוט ב-400-300 איש שלא יירדו לכביש זו דרישה בלתי סבירה".