מתחם היבדק וסע, טמפה פלורידה
צילום: גטי אימג'ס

מה קורה במדינות אחרות שחוות עלייה בתחלואה?

במקומות רבים בעולם חווים עכשיו התפרצות מחודשת של הנגיף, אבל במבט קרוב יותר מתברר שמצבנו גרוע מזה של רבות ממדינות המערב - מהחזרה לשגרה, דרך קטיעת שרשראות ההדבקה, ועד החקירות האפידמיולוגיות
מואב ורדי
28 ביוני 2020
21:30

מה קורה במדינות אחרות שחוות עלייה בתחלואה בקורונה? ומהו ההבדל במדיניות הננקטת שם – בינן ובין ישראל? לכאורה, במקומות רבים בעולם חווים עכשיו התפרצות מחודשת של הנגיף, אבל במבט קרוב יותר מתברר שמצבנו גרוע מזה של רבות ממדינות המערב. 

מבדיקת מספר הנדבקים החדשים הממוצע לשבוע ביחס לגודל האוכלוסייה, המדיניות של ממשלת ישראל לסגירת הגבולות והטלת הסגר נחלה הצלחה - וישראל ירדה בקצב ההדבקה מתחת למדינות כמו בריטניה, אוסטריה וגרמניה. אבל ברגע ששוחררו ההגבלות, מספר הנדבקים אצלנו מזנק וישראל ועוקפת את אותן מדינות, על אף שגם אוסטריה וגרמניה יצאו מהסגר.

מה הסיבה לכך? ראשית, במדינות שהצליחו להימנע מעלייה בתחלואה, חזרו לשגרה בצורה איטית ובשלבים. באוסטריה למשל החזירו את הלימודים בצורה מדורגת, עם קפסולות - ושמרו על כך לאורך זמן. אצלנו, לעומת זאת, מדיניות הקפסולות במערכת החינוך בישראל נגמרה תוך זמן קצר והילדים חזרו מהר מאוד ללמוד בכיתות מלאות וצפופות.

ההבדל השני המשמעותי הוא ההצלחה של אותן מדינות לקטוע במהירות את שרשראות ההדבקה. באוסטריה מדובר על בין יומיים לשלושה לכל התהליך, בעוד שאצלנו - ישראלים רבים מדווחים על פרק זמן של ארבעה וחמישה ימים שחולף עד שהם בכלל מקבלים תשובה אם הם נדבקו בקורונה.

השלב השני הוא החקירה האפידמיולוגית, שנועדה להגיע במהרה לכל האנשים שבאו במגע עם החולה המאומת ולהכניסם לבידוד. ברוב המדינות נקבע שכדי לעצור את ההתפרצות צריך להגיע ליחס של חוקר אפידמיולוגי אחד לכל 4,000 נפש. בגודל האוכלוסייה של ישראל זה אומר שנדרשים לנו 2,200 חוקרות וחוקרים, אך כרגע יש רק כמה מאות - מקסימום 500 אחיות, כלומר רבע מהכמות הדרושה. בשווייץ - מדינה בגודלה של ישראל - גייסו 2,000 חוקרים נוספים; בבלגיה - מדינה בסדר גודל דומה - גייסו גם 2,000 חוקרים; בבריטניה גייסו 18 אלף חוקרים, שזה מקביל ליותר מ-2,000 חוקרים בישראל.

מעל להבדלים הספציפיים הללו, אין היום בישראל מערך מידע ממוחשב אחד שמרכז ומתכלל את כל הנתונים באשר לנדבקים החדשים. השאלה הכי חשובה כעת היא כמה זמן ייקח לבצע אצלנו את השינויים הנדרשים כדי להגיע ליכולת הנדרשת להשתלט על הקורונה.